Świat

Chorwacja jagiellońska?

Czym jest koncepcja Trójmorza w Warszawie i w Zagrzebiu?

Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarowić po ogłoszeniu koncepcji Trójmorza w Dubrowniku w 2016 r. Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarowić po ogłoszeniu koncepcji Trójmorza w Dubrowniku w 2016 r. Jacek Turczyk / PAP
Głównymi partnerami Warszawy w budowie sojuszu Trójmorza mają być Chorwaci. Pewnie dopóki nie dowiedzą się, o co tak naprawdę chodzi Polakom.
Andrej Plenković, nowy premier Chorwacjieuranet_plus/Wikipedia Andrej Plenković, nowy premier Chorwacji

Na papierze więcej je łączy, niż dzieli. Dwa słowiańskie, katolickie narody, które mówią podobnym językiem. Przekonane, że miejsce na mapie, gdzieś między morzem, górami na południu a małymi krajami ze śmiesznymi problemami, nie odzwierciedla ich aspiracji. Jakby los zakpił z nich sobie i zamiast wyznaczyć je do wyższych celów, posłał je w niespokojne zakątki Europy. A w dodatku dał im prawosławnego i tęskniącego za utraconą wielkością sąsiada – odpowiednio Rosję i Serbię.

Polityka 13.2017 (3104) z dnia 28.03.2017; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Chorwacja jagiellońska?"

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska jako jedyna w Unii nie udostępnia szczepionki HPV

Szczepionka, którą od 12 lat uznaje się na świecie za wybawienie od raka szyjki macicy, w Polsce jest nadal moralnie podejrzana. Wyparowała też z naszego rynku, za co sami jesteśmy sobie winni.

Paweł Walewski
26.08.2019