Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Papież przeprasza za Rwandę

Papież Franciszek i prezydent Rwandy Paul Kagame Papież Franciszek i prezydent Rwandy Paul Kagame Vatican/Pool/Galazka/SIPA / EAST NEWS

Papież Franciszek poprosił o przebaczenie za udział katolików i osób duchownych w ludobójstwie w Rwandzie w 1994 r. Tragedia pochłonęła życie ok. 800 tys. członków mniejszości Tutsi. Prezydent Rwandy Paul Kagame, należący do ludu Tutsi, stanął wówczas na czele sił próbujących powstrzymać masakrę. Prześladowani kryli się w kościołach i budynkach misji, jednak ekstremiści z ludu Hutu także tam ich mordowali. Odnotowano przypadki udziału księży i zakonnic w rwandyjskim ludobójstwie.

W ubiegłym roku Kościół rzymskokatolicki w Rwandzie oficjalnie przeprosił za przyczynienie się do tragedii. Ale Kagame chciał, by do przeprosin dołączył Ojciec Święty. Bo skoro przeprasza za księży popełniających przestępstwa seksualne, to tym bardziej należą się przeprosiny ofiarom ludobójstwa w Rwandzie i ich rodzinom. Po spotkaniu z papieżem rząd rwandyjski uznał, że spodziewał się czegoś więcej, gdyż jego zdaniem Kościół do dziś ochrania sprawców ludobójstwa.

Polityka 14.2017 (3105) z dnia 04.04.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama