Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Seniorzy stawiają na Portugalię

Lizbona na 10 lat zwalnia z wszelkich opłat emerytów, którzy zdecydują się na osiedlenie nad Atlantykiem. Lizbona na 10 lat zwalnia z wszelkich opłat emerytów, którzy zdecydują się na osiedlenie nad Atlantykiem. Bernadett Szabo/Reuters / Forum

Skandynawscy emeryci uciekają do cieplejszego kraju, który oferuje także zerowe podatki.

Portugalia nową Ziemią Obiecaną europejskich seniorów: w zeszłym roku liczba unijnych emerytów (głównie z Niemiec, Francji oraz krajów skandynawskich) występujących o prawo stałego pobytu w tym iberyjskim kraju wyniosła ponad 10 tys. To skok o 44 proc. w stosunku do analogicznego okresu dwa lata temu, a eksperci szacują, że w najbliższym czasie kolejka chętnych będzie się dalej wydłużać. Wszystko dzięki umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania – Lizbona na całe 10 lat zwalnia z wszelkich opłat emerytów, którzy zdecydują się na osiedlenie nad Atlantykiem, nie trzeba nawet kupować domu, wystarczy wynajęcie mieszkania oraz udowodnienie, że spędza się w nim większą część roku.

Chociaż stosowna ustawa weszła w życie jeszcze w 2009 r., to do świadomości starszych Europejczyków z północy przebiła się dopiero niedawno, i Portugalia zaczęła przeżywać niespodziewany boom turystyczny. Trzeba się jednak śpieszyć, bo stolice, które nie mają takiego szczęścia do przyjaznego klimatu, już zaczynają utrudniać życie przeprowadzającym się obywatelom: Helsinki właśnie przegłosowały ustawę, która pozwala ściągać podatki z emerytur Finów, jeśli przeprowadzili się na stałe do państwa stosującego zerową stawkę. Jak widać, zawiść to cecha nie tylko polska.

Polityka 14.2017 (3105) z dnia 04.04.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama