Świat

Indie bez kogutów

Od 1 maja z ulic indyjskich miast znikną całkowicie czerwone migające światła pojazdów VIP. Od 1 maja z ulic indyjskich miast znikną całkowicie czerwone migające światła pojazdów VIP. Sameer Sehgal/Hindustan Times / Getty Images

Swoisty wkład do polskiej debaty o pojazdach uprzywilejowanych ma premier Indii Narendra Modi. Otóż osobiście ogłosił po posiedzeniu rządu, że od 1 maja znikną całkowicie z ulic czerwone migające światła pojazdów VIP. Zakaz jest absolutny i stuprocentowy, zero wyjątków. Niebieskie sygnały ostrzegawcze zachowają natomiast ambulanse, straż pożarna i policja, biorące udział w akcji. Nadużywanie kogutów, zwanych tu lal batti, to była na zatłoczonych indyjskich drogach prawdziwa plaga, zwłaszcza w wydaniu lokalnym, bo również poszczególne stany miały prawo tworzyć lokalne listy vipów uprawnionych do pojazdów z kogutami.

Polityka 17/18.2017 (3108) z dnia 25.04.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 13

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021