Świat

Od mitu do Brexitu

Dom Historii Europejskiej w Brukseli już otwarty

Dom Historii Europejskiej w Brukseli Dom Historii Europejskiej w Brukseli Dominique Hommel/EP
Otwarty właśnie w Brukseli Dom Historii Europejskiej to próba szukania wspólnego historycznego mianownika dzisiejszej Europy. Jak się ta próba udała?
Dom Historii Europejskiej w BrukseliDominique Hommel/EP Dom Historii Europejskiej w Brukseli

Pomysł wysunął Hans Pöttering, który w swoim inauguracyjnym przemówieniu, gdy w lutym 2007 r. obejmował stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, zapowiedział, że ma to być miejsce „kształtowania się europejskiej tożsamości”. Był to ostatni moment europejskiego optymizmu, jeszcze przed kryzysem finansowym i ofensywą populizmów, przed kryzysem uchodźczym i wojną na Ukrainie.

Pierwszym krokiem było powołanie dziewięcioosobowego zespołu historyków i muzealników, którzy przygotowali zarys koncepcji przyszłej wystawy.

Polityka 20.2017 (3110) z dnia 16.05.2017; Ogląd i pogląd; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Od mitu do Brexitu"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021