Świat

190 na Polskę

Dwuletnia kadencja Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rozpoczyna się 1 stycznia 2018 r. Dwuletnia kadencja Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rozpoczyna się 1 stycznia 2018 r. Justin Lane/EPA / PAP

Wchodzimy do Rady Bezpieczeństwa z Kuwejtem, Gwineą i Marokiem.

Polska została niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Głosowało na nas 190 państw ze 192, które mogły oddać głos (Polska była wyłączona, a dwa kraje się wstrzymały). Głosowanie było tajne i nie mieliśmy żadnego konkurenta, ponieważ Bułgaria, która od lat zabiegała o miejsce w Radzie, wycofała się na ostatniej prostej, cedując na nas zdobyte u innych państw poparcie (podobno za obietnicę, że Polska poprze jej starania o członkostwo w latach – uwaga! – 2038–39). Biorąc pod uwagę naszą ostatnio nie najlepszą reputację, ważne jednak, że nikt nie oddał głosu przeciw. Mnóstwo pracy, jaką przez lata w lobbowanie włożyli polscy dyplomaci, nie poszło na marne. I pięciu nowych pracowników, z którymi rozmowy trwają już od miesięcy, zasili teraz Polskie Przedstawicielstwo przy ONZ w Nowym Jorku.

Oprócz pięciu stałych członków Rady – USA, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Chin – zasiądziemy w gronie 10 niestałych, wybieranych co dwa lata po pięć państw na dwuletnie kadencje. Kadencje kontynuuje Etiopia, Kazachstan, Boliwia i Szwecja, a nową oprócz nas rozpoczynają Wybrzeże Kości Słoniowej, Kuwejt, Gwinea Równikowa, Maroko oraz Holandia, która zastąpi rezygnujące Włochy. Formalna dwuletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2018 r. i skończy dokładnie po 24 miesiącach. Po drodze przysługiwać będzie miesięczne przewodnictwo, które upoważnia do inicjowania tematów do dyskusji i jest najlepszą okazją do forsowania spraw, które są dla danego kraju najbardziej istotne.

W styczniu 2018 r. kończy się zwyczajowa kadencja Bogusława Winida jako stałego przedstawiciela RP przy ONZ.

Polityka 23.2017 (3113) z dnia 06.06.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama