Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Nie żyje Helmut Kohl. Ojciec euro i zjednoczenia Niemiec

Helmut Kohl (1930–2017) Helmut Kohl (1930–2017) Johannes Eisele/Reuters / Forum
Były kanclerz zmarł w swoim domu w Ludwigshafen. Miał 87 lat.

Helmut Kohl (był kanclerzem RFN w latach 1982–98) po upadku muru berlińskiego przedstawił 10-punktowy plan scalenia państwa. Był wielkim zwolennikiem integracji europejskiej, uważał, że nie będzie możliwe zjednoczenie Niemiec bez zjednoczenia Europy. To on podpisał układ z Schengen, znoszący kontrole graniczne w Europie (1985 rok), i traktat z Maastricht, który ustanowił Unię Europejską i powołał wspólną europejską walutę.

W Polsce jest najbardziej znany dzięki słynnemu gestowi z 1989 r. z ówczesnym premierem Tadeuszem Mazowieckim w Krzyżowej. Uścisk przywódców przypieczętowywał polsko-niemieckie pojednanie, a w następnym roku kanclerz podpisał traktat ostatecznie potwierdzający trwałość granicy na Odrze i Nysie.

Przez 25 lat był przewodniczącym CDU, przywództwo w partii przejęła po nim Angela Merkel. Ostatnie lata Kohl nie angażował się publicznie. Z aktywnej polityki odszedł po 2000 r., kiedy wyszło na jaw, że za czasów jego rządów CDU przyjmowała nielegalne darowizny.

Choć nie udało mu się wyrównać poziomu życia we wschodnich i zachodnich landach po zjednoczeniu kraju, były kanclerz cieszył się uznaniem w oczach Niemców. Kohl zwyciężył w przeprowadzonym w 2009 r. przez magazyn „Spiegel Geschichte” sondażu na najważniejszego człowieka w historii Niemiec, wyprzedzając nawet zasłużonego byłego kanclerza Konrada Adenauera.

„Adenauerowi Europa zawdzięcza umocowanie Niemiec zachodnich na Zachodzie, Brandtowi – politykę wschodnią, Kohlowi – zjednoczenie Niemiec i euro. Gdyby ministrom Merkel udało się dowieść, że są przekonanymi Europejczykami, to Angela mogłaby zostać matką założycielką rzeczywistej Unii na XXI w.” – pisał przed laty Adam Krzemiński o największych zasługach niemieckich kanclerzy.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną