Świat

Chadecy bez ch

Ile dziś chrześcijaństwa w chrześcijańskich demokratach?

Berlińczycy cieszą się z legalizacji małżeństw jednopłciowych. Berlińczycy cieszą się z legalizacji małżeństw jednopłciowych. Felipe Trueba/EPA / PAP
Ile zostało chrześcijaństwa w chrześcijańskich demokratach, skoro w Niemczech właśnie pozwolili na małżeństwa jednopłciowe? Czy Europa potrzebuje jeszcze w ogóle chadecji?
Chadecy mieli znaczący wkład w polityczną konstrukcję powojennej Europy Zachodniej. Od lewej: Konrad Adenauer, Robert Schuman i Alcide de Gasperi w Strasburgu, 1951 r.DPA/PAP Chadecy mieli znaczący wkład w polityczną konstrukcję powojennej Europy Zachodniej. Od lewej: Konrad Adenauer, Robert Schuman i Alcide de Gasperi w Strasburgu, 1951 r.

W Europie chrześcijaństwo wraca do katakumb. Są wyjątki, ale taka jest tendencja. A w polityce trzeba być gotowym do kompromisów, wyglądających nieraz na zdradę wartości. Oto najnowszy przykład: legalizacja małżeństw homoseksualnych w Niemczech. Przeprowadzona w Bundestagu dzięki wolcie kanclerz Angeli Merkel, ewangeliczki, liderki chrześcijańskich demokratów (CDU), czyli chadeków. Czy więc porzucili oni już chrześcijańskie wartości? Przecież pani kanclerz mówiła otwarcie, że rozumie małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.

Polityka 28.2017 (3118) z dnia 11.07.2017; Świat; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Chadecy bez ch"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021