Hostie bez glutenu są eucharystycznie nieważne
W ten sposób odniósł się do niesłabnących skarg osób cierpiących na celiakię, które twierdzą, że chciałyby przyjmować komunię, a ze względu na zawarty w opłatku gluten nie mogą.
Kilka lat temu Kościół zaproponował hostie niskoglutenowe.
materiały prasowe

Kilka lat temu Kościół zaproponował hostie niskoglutenowe.

Watykan kolejny raz potwierdził, że hostie całkowicie pozbawione glutenu są eucharystycznie nieważne. Podobnie jak nieważne byłyby udzielone przy pomocy takiej hostii sakramenty.

W ten sposób odniósł się do niesłabnących skarg osób cierpiących na celiakię, które twierdzą, że chciałyby przyjmować komunię, a ze względu na zawarty w opłatku gluten nie mogą. Przekroczona norma oznacza dla nich stan zapalny, biegunkę i zmarnowany wysiłek całotygodniowej diety.

Bezglutenowcy przez lata przyjmowali komunię pod postacią wina. Często jednak był z tym kłopot, ponieważ albo wierni nie chcieli robić problemów, albo księża lekceważyli sprawę, twierdząc, że maleńki opłatek jeszcze nikomu nie zaszkodził. Poza tym dochodził jeszcze problem wykluczenia bezglutenowych dzieci, które przystępowały do Pierwszej Komunii Świętej, albo tych, którzy po prostu nie chcieli pić alkoholu.

Kilka lat temu Kościół zaproponował więc dodatkowo hostie niskoglutenowe, takie które można oznaczyć symbolem graficznym przekreślonego kłosa, ale wciąż stoi jednak na stanowisku, że hostii nie można robić z mąki innej niż pszenna.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną