Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Eurobarometr na pogodę

Dane budzą nadzieję, że Unia powoli wygrzebuje się z trwającego od 9 lat kryzysu. Dane budzą nadzieję, że Unia powoli wygrzebuje się z trwającego od 9 lat kryzysu. Jakub Krechowicz / PantherMedia

Nie jest chyba jeszcze tak źle ze zjednoczoną Europą. Z sondażu przeprowadzonego w państwach członkowskich przez Eurobarometr (ponad 33 tys. przepytanych) wynika, że 68 proc. mieszkańców czuje się europejskimi obywatelami (w Polsce 80 proc.). W skali Unii to najlepszy wynik od 2010 r., odkąd Eurobarometr pyta o europejską tożsamość. Rośnie także optymizm Europejczyków – 56 proc. uważa, że sprawy Unii pójdą w dobrym kierunku (w Polsce 60 proc.).

Na poprawę wspólnotowych nastrojów (o 6 pkt proc. lepszych niż zeszłej jesieni) wpływ prawdopodobnie miały porażki eurożerczych populistów w wyborach w Holandii i Francji oraz niezłe dane o stanie wspólnej gospodarki, pozwalające budzić nadzieję, że Unia powoli wygrzebuje się z trwającego od 9 lat kryzysu. Blisko połowa mieszkańców UE zadowolona jest ze stanu gospodarki własnych krajów (57 proc. nad Wisłą), a w strefie euro wspólna waluta cieszy się najlepszą reputacją od 2004 r. Czy to europejska wiosna? – pyta Eurobarometr. Nie w całej wspólnocie: najbardziej pesymistycznie przyszłość Unii widzą opuszczający ją Brytyjczycy i borykający się z trudnościami gospodarczymi Grecy.

Polityka 32.2017 (3122) z dnia 08.08.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama