Świat

Indonezja przenosi stolicę

Dżakarcie zagraża zmieniający się klimat, skutkujący wzrostem poziomu mórz. Dżakarcie zagraża zmieniający się klimat, skutkujący wzrostem poziomu mórz. Jefta Images/Barcroft Images / Getty Images

Prezydent Joko Widodo chciałby zacząć przeprowadzkę w przyszłym roku, choć nie ustalił jeszcze, dokąd dokładnie się przenosić. Na szczycie listy z propozycjami nowych lokalizacji figurują miasta z południa Borneo, zwłaszcza Palangka Raya. Do przeprowadzki skłaniają argumenty patriotyczno-symboliczne, m.in. i taki, że w Dżakarcie, wtedy Batawii, przez ponad 300 lat rezydowały władze Holenderskich Indii Wschodnich. Chodzi też i o to, by uciec z wyspy Jawy, gdzie na powierzchni jednej trzeciej Polski mieszka ok. 150 mln osób, połowa obywateli Indonezji.

Najbardziej zatłoczonym miejscem na Jawie jest Dżakarta i opuszczenie jej przez prezydenta, rząd i urzędników centralnej administracji miałoby pomóc 10-mln miastu złapać oddech. Na razie miasto ma wątpliwy honor uchodzić za najbardziej zakorkowane na świecie, co jest skutkiem chaotycznej rozbudowy, braku systemu transportu zbiorowego z prawdziwego zdarzenia czy nawet chodników. Nie pomaga wytyczanie nowych dróg, które natychmiast zapełniane są przez samochody i miliony motorowerów. Miasto, będące szachownicą enklaw bogactwa i slumsów, nie jest przygotowane na obecną liczbę mieszkańców, a wciąż w poszukiwaniu pracy i z nadziejami na karierę napływają nowi.

Dżakarcie, jak Wenecji, zagraża geologia i szybko zmieniający się klimat, skutkujący wzrostem poziomu mórz. Znaczne obszary – ok. 40 proc. – znajdują się pod poziomem morza i po prostu się zapadają, w tempie nawet 7,5 cm rocznie, już teraz powodzie są bardzo poważnym wyzwaniem. Przeciwny wyprowadzce jest gubernator Dżakarty, obawiający się, że po wyjeździe rządu miasto zostanie samo ze swoimi problemami.

Polityka 36.2017 (3126) z dnia 05.09.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Reklama