Indonezja przenosi stolicę
Dżakarcie zagraża zmieniający się klimat, skutkujący wzrostem poziomu mórz.
Jefta Images/Barcroft Images/Getty Images

Dżakarcie zagraża zmieniający się klimat, skutkujący wzrostem poziomu mórz.

Prezydent Joko Widodo chciałby zacząć przeprowadzkę w przyszłym roku, choć nie ustalił jeszcze, dokąd dokładnie się przenosić. Na szczycie listy z propozycjami nowych lokalizacji figurują miasta z południa Borneo, zwłaszcza Palangka Raya. Do przeprowadzki skłaniają argumenty patriotyczno-symboliczne, m.in. i taki, że w Dżakarcie, wtedy Batawii, przez ponad 300 lat rezydowały władze Holenderskich Indii Wschodnich. Chodzi też i o to, by uciec z wyspy Jawy, gdzie na powierzchni jednej trzeciej Polski mieszka ok. 150 mln osób, połowa obywateli Indonezji.

Najbardziej zatłoczonym miejscem na Jawie jest Dżakarta i opuszczenie jej przez prezydenta, rząd i urzędników centralnej administracji miałoby pomóc 10-mln miastu złapać oddech. Na razie miasto ma wątpliwy honor uchodzić za najbardziej zakorkowane na świecie, co jest skutkiem chaotycznej rozbudowy, braku systemu transportu zbiorowego z prawdziwego zdarzenia czy nawet chodników.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj