Świat

Indonezja przenosi stolicę

Dżakarcie zagraża zmieniający się klimat, skutkujący wzrostem poziomu mórz. Dżakarcie zagraża zmieniający się klimat, skutkujący wzrostem poziomu mórz. Jefta Images/Barcroft Images / Getty Images

Prezydent Joko Widodo chciałby zacząć przeprowadzkę w przyszłym roku, choć nie ustalił jeszcze, dokąd dokładnie się przenosić. Na szczycie listy z propozycjami nowych lokalizacji figurują miasta z południa Borneo, zwłaszcza Palangka Raya. Do przeprowadzki skłaniają argumenty patriotyczno-symboliczne, m.in. i taki, że w Dżakarcie, wtedy Batawii, przez ponad 300 lat rezydowały władze Holenderskich Indii Wschodnich. Chodzi też i o to, by uciec z wyspy Jawy, gdzie na powierzchni jednej trzeciej Polski mieszka ok.

Polityka 36.2017 (3126) z dnia 05.09.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020