Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

To mówi natura

Huragan Irma w Fort Lauderdale na Florydzie Huragan Irma w Fort Lauderdale na Florydzie Chip Somodevilla / Getty Images

Huragany, tornada i pożary pustoszą USA.

Pierwszy raz od 166 lat obserwacji meteorologicznych w ciągu tego samego roku kalendarzowego dwa huragany najwyższych kategorii uderzyły w wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Sierpniowy Harvey był wyjątkowo deszczowy, przyniósł powodzie w Teksasie i Luizjanie. Porywy Irmy dorównywały najsilniejszym odnotowanym atlantyckim cyklonom. Zanim Irma zmusiła do ewakuacji kilka milionów mieszkańców Florydy, spustoszyła Karaiby, niektóre wysypy doszczętnie, jak maleńką Barbudę. Co więcej, w tym samym czasie amerykańskie stany położone nad Pacyfikiem i przy granicy z Kanadą gasiły pożary lasów.

Huragany na południowym wschodzie i pożary na północnym zachodzie to sezonowe zdarzenia występujące co roku. Nad Atlantykiem tęgo może powiać i popadać od początku czerwca do końca listopada, na zachodzie Ameryki Północnej pali się od wiosny i płonąć może do jesieni, jeśli ogień trawi trudno dostępne miejsca. Tyle zasada, która jednak w ostatnich latach zawodzi. Rok 2017 był trzecim z rzędu, gdy atlantycki cyklon uformował się jeszcze przed umownym otwarciem sezonu. Także północnoamerykańskie pożary – m.in. w Kalifornii, Waszyngtonie, Oregonie, na kanadyjskich Terytoriach Północno-Zachodnich i w Albercie – coraz częściej określa się jako rekordowe.

Niewykluczone, że właśnie duet Harvey i Irma uzmysłowi Ameryce, w jakim stopniu dotknie ją postępujące globalne ocieplenie. Nie chodzi o przekonywanie sceptyków (np. prezydent Donald Trump stwierdził, że to wymysł Chin stworzony po to, by ograniczyć konkurencyjność amerykańskiego przemysłu), ile o realne i już odczuwalne skutki gwałtownych zjawisk meteorologicznych, występujących z większą częstotliwością i intensywnością niż w minionych dekadach. Harvey podtopił Houston, metropolię wytwarzającą PKB równe prawie szwedzkiemu.

Polityka 37.2017 (3127) z dnia 12.09.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama