Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Hinduski pocisk

Premier Indii Narendra Modi (na fot. z prawej) Premier Indii Narendra Modi (na fot. z prawej) AFP / EAST NEWS

Indie będą miały swojego shinkansena, ruszyła właśnie budowa potrzebnej infrastruktury. Pierwszy 750-osobowy pociąg pocisk ma pojechać w sierpniu 2022 r. Linia połączy Mumbaj z leżącym ponad 500 km na północ miastem Ahmedabad i skróci podróż z 8 do 2 godzin. Pociąg ma gnać do 350 km/h, co nawet przy najszybszym jeżdżącym dzisiaj w Indiach składzie oznacza dwu-, a nawet trzykrotnie zwiększoną prędkość. System kolejowy w Indiach obsługuje ponad 22 mln pasażerów dziennie, a większość sprzętu jest przestarzała, co prowadzi do częstych wypadków i opóźnień.

Polityka 38.2017 (3128) z dnia 19.09.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022