Świat

Katalońska gorączka

Spór o niepodległą Katalonię dramatycznie się zaostrzył. Spór o niepodległą Katalonię dramatycznie się zaostrzył. Pau Barrena/Bloomberg / Getty Images

Katalończycy oskarżają Madryt o stosowanie wobec nich metod rodem z epoki dyktatora Francisco Franco.

Rząd Hiszpanii uznał szykowane w Katalonii na 1 października referendum niepodległościowe za sprzeczne z konstytucją, więc nielegalne. Spór ciągnie się od dawna. Za walką o referendum kryje się rosnące poczucie, że oba narody: Kastylijczycy i Katalończycy nie są w stanie się zrozumieć i porozumieć tak, by żyć wspólnie w jednym państwie. Dla wielu Katalończyków jest to nie tylko kwestia praw obywatelskich, ale także tożsamości i godności indywidualnej i zbiorowej.

Polityka 39.2017 (3129) z dnia 26.09.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020