Świat

Zuma na zakręcie

W sierpniu Zuma przetrwał ósme już wotum nieufności, ale dwóch lat do końca kadencji może nie przetrwać. W sierpniu Zuma przetrwał ósme już wotum nieufności, ale dwóch lat do końca kadencji może nie przetrwać. Brent Stirton / Getty Images

Niezatapialny prezydent RPA Jacob Zuma ma nowy kłopot: Sąd Najwyższy nakazał wznowić śledztwo w sprawie 783 przypadków korupcji, fałszerstw i prania pieniędzy – związanych z wielkim kontraktem zbrojeniowym w 1999 r. Sprawa ślimaczy się od lat, a jej kontrowersyjne zawieszenie w 2009 r. pozwoliło Zumie wystartować w zwycięskich wyborach prezydenckich. Inne groźne dla niego dochodzenie dopiero rusza, dotyczy związków prezydenta i jego rodziny z rodziną Gupta. Kariera trzech braci biznesmenów z Indii, którzy pojawili się w RPA ćwierć wieku temu i zaczynali od części komputerowych, a na koniec trafili do pierwszej dziesiątki lokalnych multimiliarderów, oparta była na jednym pomyśle.

Polityka 42.2017 (3132) z dnia 17.10.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019