Losy amerykańskiej loterii wizowej pod znakiem zapytania

Szczęśliwy los
Prezydent USA chce zlikwidować loterię wizową, dla Polaków przez lata najkrótszą drogę do amerykańskiego snu.
Na nowojorskim Greenpoincie i w chicagowskim Jackowie loteria wizowa była ulubionym tematem rozmów.
Bernhard Classen/Vario Images/Forum

Na nowojorskim Greenpoincie i w chicagowskim Jackowie loteria wizowa była ulubionym tematem rozmów.

Dlaczego właściwie, pytają krytycy, Ameryka pozostawia przypadkowi decyzję o tym, komu zezwoli na osiedlenie się na swojej ziemi?
Chip Somodevilla/Getty Images

Dlaczego właściwie, pytają krytycy, Ameryka pozostawia przypadkowi decyzję o tym, komu zezwoli na osiedlenie się na swojej ziemi?

audio

AudioPolityka Tomasz Zalewski - Szczęśliwy los

Donald Trump szybko znalazł przyczynę tragedii w Nowym Jorku, gdzie 31 października imigrant z Uzbekistanu Sajfullo Sajpow zabił, rozjeżdżając półciężarówką, ośmioro przechodniów. Winna jest – według prezydenta – amerykańska loteria wizowa, dzięki której dżihadysta wygrał kilka lat temu zieloną kartę, czyli prawo stałego pobytu w USA. O obchodzącej właśnie 30-lecie loterii niewielu Amerykanów słyszało; trudno też ocenić, jak zwiększa ona ryzyko zamachów terrorystycznych. Pewne jest tylko, że gdyby Trump był prezydentem 25 lat temu i wtedy postanowił loterię zlikwidować, ciężko naraziłby się żyjącym w Ameryce Polakom. Dla nich była obietnicą najszybszego ziszczenia się amerykańskiego snu.

Jerzy Leśniak przyjechał do Nowego Jorku w 1986 r. z wizą turystyczną. W Polsce po stanie wojennym nie widział dla siebie przyszłości. Jak wielu imigrantów, zaczął na budowie. Po trzech miesiącach znalazł dorywczą pracę w wyuczonym zawodzie architekta. Zatrudniająca go firma załatwiła mu wizę pracowniczą, ale do legalizacji stałego pobytu było jeszcze daleko. Przypadkiem, z polonijnego „Nowego Dziennika”, dowiedział się o loterii. Na Polaków czekało 5000 wiz. Wypełnił formularz i wysłał do INS (urzędu imigracyjnego). Po pół roku wylosował zieloną kartę.

– Z radości skakaliśmy pod sufit. To był życiowy przełom. Miałem wreszcie spokojną głowę, mogłem planować długofalowo – wspomina Leśniak. Dostał stałą pracę w New Jersey, u Barbary Piaseckiej-Johnson projektował rezydencję w stylu francuskim w Princeton. Sprowadził do USA żonę i dzieci. Dziś, po 30 latach, pracuje jako architekt-urbanista w ratuszu Nowego Jorku. Czuje się spełniony, właśnie zakłada ze znajomymi międzynarodową szkołę kultury, sztuki i technologii.

Jacek, który prosi, by nie podawać jego nazwiska, wysłał do INS ponad 30 wypełnionych formularzy, z różnych adresów i w różnych terminach – wszystko po to, by zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej. Wtedy, w 1990 r., było to jeszcze możliwe, dopiero później wprowadzono regułę: jeden kandydat, jedno zgłoszenie. Dzięki znajomości angielskiego wypełniał druki sam; nie dał się nabrać cwaniakom, którzy za 100 dol. pomagali wielu innym, a nawet obiecywali, że „załatwią” wygranie wizy. Miał szczęście – znalazł się wśród ponad 20 tys. Polaków, którzy wylosowali w tamtym roku zielone karty.

Temat z Greenpointu

Na nowojorskim Greenpoincie i w chicagowskim Jackowie loteria wizowa była ulubionym tematem rozmów. Stwarzała nadzieję setkom tysięcy Polaków – tym, którzy o emigracji do USA marzyli w kraju (bo formularze można było wysyłać z zagranicy), i tym, którzy tam już mieszkali, ale żyli w niepewności, mając status nielegalnego imigranta, w lęku przed deportacją albo nalotem agentów imigrejszyn na firmę, gdzie się pracowało bez permitu (pozwolenia). W latach 80. i 90. Ameryka była dla nas obiektem bezwarunkowej miłości. „Stany Zjednoczone zajmują tak przesadnie honorowe miejsce w umysłach większości Polaków, że przekracza to ramy racjonalnego opisu” – zdumiewał się ówczesny ambasador USA w Warszawie John Davis.

Trump zaatakował loterię wizową jako dzieło demokratycznego legislatora z Nowego Jorku Chucka Schumera i innych liberałów – entuzjastów wielokulturowości. Jednak intencje jej pomysłodawców były odwrotne. Loteria miała zahamować skutki reformy z 1965 r., która zniosła limity na wizy imigracyjne dla krajów Trzeciego Świata i jako główne kryterium ich przyznawania wprowadziła łączenie rodzin, wpuszczając do USA krewnych – nawet nie najbliższych – legalnie przebywających już na stałe cudzoziemców. W efekcie, o ile poprzednio wśród imigrantów dominowali przybysze z Europy, od 1965 r. do Ameryki zaczęli przybywać imigranci głównie z Azji i Ameryki Łacińskiej.

Pod koniec lat 80. kongresmen irlandzkiego pochodzenia Brian Donelly, z pomocą kolegów o takich samych korzeniach, przeforsował ustawę, na mocy której pula zielonych kart byłaby rozlosowywana między obywateli krajów, które zostały poszkodowane przez reformę z 1965 r. – czyli Europejczyków. W wyniku pierwszych loterii, pomyślanych jako tymczasowe, najwięcej, bo aż 40 proc., zielonych kart przypadało Irlandczykom, a po nich właśnie Polakom.

W 1990 r. Kongres uchwalił sponsorowaną przez Schumera ustawę, która ustanowiła loterię jako permanentną, dodatkową ścieżkę do legalizacji stałego pobytu w USA. Od tego czasu co roku 50 tys. wiz jest rozlosowywanych pomiędzy obywateli krajów uznanych przez rząd USA za „niedoreprezentowane”. Większa przejściowo imigracja z Europy wywołała oskarżenia o rasizm, więc Kongres, gdzie działa wielu etnicznych lobbystów, znowu zadbał o etniczno-kulturową różnorodność i w pierwszej stałej loterii najwięcej zielonych kart wygrali mieszkańcy Egiptu, Pakistanu i Bangladeszu.

Departament Stanu corocznie rozdziela kwoty wiz dla krajów o niskich wskaźnikach imigracji do USA w poprzednich pięciu latach, z zastrzeżeniem, że żaden kraj nie może otrzymać więcej niż 7 proc. wiz z wydzielonej puli. W rezultacie Polska dwukrotnie na pewien czas wypadała z loterii, kiedy uznano, że naszych rodaków przybywa za dużo, ale od kilku lat znowu w niej uczestniczy. Od 2003 r. swoje zgłoszenie można rejestrować wyłącznie przez internet na stronie Departamentu Stanu, najczęściej do października lub listopada danego roku. Maszyny losujące zostały już dawno zastąpione przez banalny program komputerowy, który wybiera szczęśliwców. Wyniki losowania pojawiają się zawsze 1 maja.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną