Świat

Spisane czyny i rozmowy

Na muralu Ratko Mladić Na muralu Ratko Mladić Andrej Isaković / AFP

Były dowódca Serbów bośniackich Ratko Mladić, zwany rzeźnikiem Bałkanów, został skazany na dożywocie za ludobójstwo, zbrodnie przeciw ludzkości i zbrodnie wojenne. Był to ostatni już wyrok Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, który zamyka jego prawie 25-letnią działalność. Powołała go ONZ w 1993 r., kiedy nikt nie wiedział, kiedy i jak zakończy się okrutna wojna i mało kto wierzył w nadejście jakiejkolwiek sprawiedliwości. Spośród sądzonych 154 oskarżonych – Serbów, Chorwatów i Bośniaków – 83 zostało skazanych, kilkunastu – w tym Slobodan Milošević – zmarło przed zakończeniem procesów.

Polityka 48.2017 (3138) z dnia 28.11.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021