Świat

RPA patrzy na Zimbabwe

Prezydent RPA Jacob Zuma Prezydent RPA Jacob Zuma Sumaya Hisham/Reuters / Forum

Obalenie prezydenta Roberta Mugabe spotkało się z bardzo oszczędnymi oficjalnymi reakcjami w sąsiedniej RPA: pochwalono tylko armię za umiarkowanie i „sprawne zorganizowanie przekazania władzy”. Mugabe miał do końca dobre notowania w Pretorii, jako dawny sojusznik w walce z apartheidem. Natomiast tzw. ulica śledziła jego upadek z wielkim napięciem, doszukując się rosnących podobieństw, jeśli chodzi o sytuację w obu krajach. W obu entuzjazm z epoki przełomu dawno wyparował, wczorajsi bohaterowie ugrzęźli w korupcji, a rozczarowanie sytuacją gospodarczą jest powszechne.

Polityka 48.2017 (3138) z dnia 28.11.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021