Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Rachunek za brexit

Ile Wielka Brytania zapłaci za brexit? Londyn mięknie

Theresa May, premier Wielkiej Brytanii Theresa May, premier Wielkiej Brytanii Number 10 / Flickr CC by 2.0
Wygląda na to, że Wielka Brytania, która bardzo chciałaby już przejść do drugiego etapu brexitowych negocjacji, zgodziła się zapłacić 50 mld euro (44 mld funtów) za rozwód z Unią.

Chociaż oficjalnego dokumentu jeszcze nie ma i kwota, na którą Wielka Brytania rzekomo przystała, w różnych źródłach waha się między 40 a 55 mld euro. Jeśli jednak pieniądze, które Wielka Brytania byłaby w stanie wyłożyć, będą zbliżone do proponowanych sum, negocjacje ruszą.

Ruszą i może uda się nawet jeszcze w grudniu przejść do drugiego etapu rozmów, tak jak wymarzyli sobie Brytyjczycy. Do tej pory rozmowy ślimaczyły się i utykały. Wielkiej Brytanii zależy na porozumieniu w sprawie handlu z Unią, ale Unia chce najpierw zamknąć trzy sprawy: rachunek za rozwód, prawa obywateli UE mieszkających na Wyspach oraz granicę z Irlandią. A kwota, jaką Zjednoczone Królestwo ma wyłożyć w ramach brexitu, była jednym z głównych punktów spornych w pierwszej rundzie negocjacji z Unią.

Ile Wielka Brytania zapłaci za brexit?

Unia twierdzi, że Wielka Brytania musi zapłacić swoje rachunki, zanim odejdzie. Brytyjczycy nie mają z tym problemu, ale uważają (choć dziś można pisać o tym w czasie przeszłym), że rachunek za rozstanie jest zbyt wysoki. Jeszcze we wrześniu Theresa May proponowała Unii 20 mld euro i odgrażała się, że żadnej innej kwoty nie uzna. Bruksela wyliczyła jednak, że koszt wyjścia Brytyjczyków z Unii, zawierający m.in. pokrycie wszystkich zobowiązań, które Brytyjczycy podjęli jeszcze w kończącym się w 2020 roku budżecie, może wynosić nawet 60 mld euro.

Oprócz zobowiązań budżetowych Unia przedstawia Brytyjczykom też inne kwestie, takie jak choćby emerytury dla ludzi, którzy pracowali i wciąż pracują w instytucjach unijnych, sposób, w jaki wkład Wielkiej Brytanii w te wypłaty będzie obliczany.

Reklama