Świat

Kalifat się rozpłynie

Kobanê, Syria. Bombardowanie pozycji bojowników Państwa Islamskiego. Kobanê, Syria. Bombardowanie pozycji bojowników Państwa Islamskiego. PersianDutchNetwork / Wikipedia

Odkąd w październiku padła syryjska Rakka, stolica tzw. Państwa Islamskiego (PI), powraca pytanie: co się stanie z tą luką na Bliskim Wschodzie? Przez cztery lata samozwańczy kalifat ściągnął z całego regionu tysiące bojowników. Teraz rozpływają się oni nie tylko w sąsiednich państwach, wielu ruszyło na Synaj i do Jemenu – to dwa najbardziej dziś zapalne miejsca. Według francuskiego wywiadu setki przebiło się również do Europy. Czekają na nową reinkarnację kalifatu.

Pierwszym zwiastunem nowych kłopotów może być odebranie Kurdom Kirkuku przez armię iracką.

Polityka 1.2018 (3142) z dnia 26.12.2017; Prognozy 2018; s. 12

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020