Świat

Ile Austrii w Austrii

Austriacy obawiają się o przyszłość kraju

Koncert Nocy Letniej Filharmoników Wiedeńskich przed pałacem Schönbrunn. Koncert Nocy Letniej Filharmoników Wiedeńskich przed pałacem Schönbrunn. Lisi Niesner/EPA / PAP
Z okazji jubileuszu stulecia republiki padło znamienne pytanie. Czy Austria za sto lat będzie jeszcze istnieć?
Nowy kanclerz Austrii Sebastian Kurz uchodzi za austriacki odpowiednik Macrona.Wikipedia Nowy kanclerz Austrii Sebastian Kurz uchodzi za austriacki odpowiednik Macrona.

Pierwsze tygodnie turkusowo-niebieskiej koalicji to ofensywa uśmiechów 31-letniego kanclerza. Co prawda Austrii nie groziła powtórka z rozrywki – powrót unijnych sankcji z lat 2000–05, spowodowanych taką samą koalicją chadeków z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) z nacjonalistycznymi konserwatystami z Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ). Nie ma już osławionego Jörga Haidera, ówczesnego szefa FPÖ. Niemniej kilku polityków starej daty z Francji i Hiszpanii domagało się bojkotu zaczynającej się 1 lipca austriackiej prezydencji w UE.

Polityka 9.2018 (3150) z dnia 27.02.2018; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Ile Austrii w Austrii"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021