Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Ostry Mike

Dyplomacja według Trumpa

Mike Pompeo, jeszcze jako szef CIA, z rewerencją witany w Kongresie. Mike Pompeo, jeszcze jako szef CIA, z rewerencją witany w Kongresie. Aaron P. Bernstein/Bloomberg / Getty Images
Donalda Trumpa uwierają ludzie, którzy nie zgadzają się z nim we wszystkim. Dlatego nowym szefem Departamentu Stanu USA zostaje radykalny Mike Pompeo.
Mike Pompeo ma zasłużoną reputację superjastrzębia. Opowiadał się za zbombardowaniem instalacji atomowych w Iranie i „zmianą” reżimu w Korei Północnej.Wikipedia CC BY 4.0 Mike Pompeo ma zasłużoną reputację superjastrzębia. Opowiadał się za zbombardowaniem instalacji atomowych w Iranie i „zmianą” reżimu w Korei Północnej.

Był kimś więcej niż dyrektorem CIA. Po porannych briefingach z Donaldem Trumpem Mike Pompeo zostawał w Białym Domu na dłużej, by przedyskutować wszystko, co prezydentowi leżało na sercu. Stał się jego najbliższym doradcą i – jeśli nie liczyć Ivanki – najbardziej podobno zaufanym powiernikiem. Jak powiedział Trump, nadają na tych samych falach. Łączy ich podobne widzenie świata i jego problemów. Dlatego nikogo nie zaskoczyło, że zwolnionego sekretarza stanu Rexa Tillersona (z którym nie zgadzał się w kluczowych sprawach i który publicznie nazwał go „debilem”) Trump zastąpił Mikiem Pompeo.

Polityka 12.2018 (3153) z dnia 20.03.2018; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostry Mike"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022