Świat

Ostry Mike

Dyplomacja według Trumpa

Mike Pompeo, jeszcze jako szef CIA, z rewerencją witany w Kongresie. Mike Pompeo, jeszcze jako szef CIA, z rewerencją witany w Kongresie. Aaron P. Bernstein/Bloomberg / Getty Images
Donalda Trumpa uwierają ludzie, którzy nie zgadzają się z nim we wszystkim. Dlatego nowym szefem Departamentu Stanu USA zostaje radykalny Mike Pompeo.
Mike Pompeo ma zasłużoną reputację superjastrzębia. Opowiadał się za zbombardowaniem instalacji atomowych w Iranie i „zmianą” reżimu w Korei Północnej.Wikipedia CC BY 4.0 Mike Pompeo ma zasłużoną reputację superjastrzębia. Opowiadał się za zbombardowaniem instalacji atomowych w Iranie i „zmianą” reżimu w Korei Północnej.

Był kimś więcej niż dyrektorem CIA. Po porannych briefingach z Donaldem Trumpem Mike Pompeo zostawał w Białym Domu na dłużej, by przedyskutować wszystko, co prezydentowi leżało na sercu. Stał się jego najbliższym doradcą i – jeśli nie liczyć Ivanki – najbardziej podobno zaufanym powiernikiem. Jak powiedział Trump, nadają na tych samych falach. Łączy ich podobne widzenie świata i jego problemów. Dlatego nikogo nie zaskoczyło, że zwolnionego sekretarza stanu Rexa Tillersona (z którym nie zgadzał się w kluczowych sprawach i który publicznie nazwał go „debilem”) Trump zastąpił Mikiem Pompeo.

Polityka 12.2018 (3153) z dnia 20.03.2018; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostry Mike"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019