Świat

Ostry Mike

Dyplomacja według Trumpa

Mike Pompeo, jeszcze jako szef CIA, z rewerencją witany w Kongresie. Mike Pompeo, jeszcze jako szef CIA, z rewerencją witany w Kongresie. Aaron P. Bernstein/Bloomberg / Getty Images
Donalda Trumpa uwierają ludzie, którzy nie zgadzają się z nim we wszystkim. Dlatego nowym szefem Departamentu Stanu USA zostaje radykalny Mike Pompeo.
Mike Pompeo ma zasłużoną reputację superjastrzębia. Opowiadał się za zbombardowaniem instalacji atomowych w Iranie i „zmianą” reżimu w Korei Północnej.Wikipedia CC BY 4.0 Mike Pompeo ma zasłużoną reputację superjastrzębia. Opowiadał się za zbombardowaniem instalacji atomowych w Iranie i „zmianą” reżimu w Korei Północnej.

Był kimś więcej niż dyrektorem CIA. Po porannych briefingach z Donaldem Trumpem Mike Pompeo zostawał w Białym Domu na dłużej, by przedyskutować wszystko, co prezydentowi leżało na sercu. Stał się jego najbliższym doradcą i – jeśli nie liczyć Ivanki – najbardziej podobno zaufanym powiernikiem. Jak powiedział Trump, nadają na tych samych falach. Łączy ich podobne widzenie świata i jego problemów. Dlatego nikogo nie zaskoczyło, że zwolnionego sekretarza stanu Rexa Tillersona (z którym nie zgadzał się w kluczowych sprawach i który publicznie nazwał go „debilem”) Trump zastąpił Mikiem Pompeo.

Polityka 12.2018 (3153) z dnia 20.03.2018; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostry Mike"

Warte przeczytania

Czytaj także

Świat

Meghan i Harry zadali cios tysiącletniej monarchii

Szacowny dom Windsorów sypie się w posadach. Ostatnie miesiące przypominają kryminał Agaty Christie „I nie było już nikogo”, bo „znikają” kolejni członkowie królewskiej rodziny.

Marek Rybarczyk
09.01.2020