Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Co się stało z Sawczenko?

Dlaczego aresztowano Nadiję Sawczenko

Nadija Sawczenko Nadija Sawczenko Pyotr Sivkov/ITAR-TASS / PAP

Czy Nadija Sawczenko – lotniczka i żołnierka, odznaczona orderem Bohater Ukrainy, porwana przez Rosjan w Donbasie, skazana pod zarzutem zabójstwa dwóch rosyjskich dziennikarzy, a potem po wielu dyplomatycznych zabiegach, m.in. prezydenta Poroszenki, wyciągnięta z rosyjskiego więzienia, żeby po powrocie do kraju zostać deputowaną do ukraińskiego parlamentu – rzeczywiście zamierzała dokonać ataku terrorystycznego i przewrotu na Ukrainie? Wszyscy tu żyją tym pytaniem.

Prokurator generalny zarzuca Sawczenko zamiar wysadzenia w powietrze obiektów rządowych i gmachu parlamentu, zamachu na prezydenta Poroszenkę, premiera i innych ważnych polityków oraz zamiar dokonania przewrotu konstytucyjnego w porozumieniu z Moskwą i prorosyjskimi liderami separatystycznych republik, donieckiej i ługańskiej, z którymi utrzymywała stałe kontakty.

Polityka 13.2018 (3154) z dnia 27.03.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Co się stało z Sawczenko?"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022