Świat

3:0 dla Orbána

Fidesz znów rządzi

Partia Orbána wraz z KDNP w ostatnich wyborach zdobyła blisko 49 proc. głosów. Partia Orbána wraz z KDNP w ostatnich wyborach zdobyła blisko 49 proc. głosów. Zsolt Szigetbary/EPA / PAP
Viktor Orbán poprowadził swoją partię do trzeciego z rzędu triumfu wyborczego. Z konstytucyjną większością w parlamencie.

Stało się, co się miało stać. Fidesz, razem z koalicyjną Chrześcijańską Demokratyczną Partią Ludową (KDNP), zdobył blisko 49 proc. głosów, co przełożyło się na 134 mandaty w 199-osobowym parlamencie, co daje większość dwóch trzecich (wyniki po przeliczeniu 96 proc. głosów). W okręgach jednomandatowych Fidesz przegrał w czterech, w tym w Budapeszcie. Nacjonalistyczny Jobbik uzyskał 25 mandatów. Dużo mówi się o nieporadności opozycji – i słusznie, bo zamiast jednoczyć siły, każdy wystawiał swojego kandydata.

Czytaj także

Społeczeństwo

Pokolenie iGen: jakie jest i co mu zagraża

Przedstawiciele młodego pokolenia iGen nie wyobrażają sobie życia bez stałego kontaktu z całym światem, który jest zamknięty w małym pudełeczku, na dodatek w kieszeni – mówi dr Tomasz Grzyb, psycholog, profesor na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu.

Teresa Olszak
25.05.2019