Świat

Miłość łapie rdzę

Polacy przestaną kochać Amerykę?

Statek z imigrantami dopływający do Nowego Jorku, lata 90. XIX w. Polscy chłopi z zachwytem pisali potem do kraju, jak dobre jest życie w USA. Statek z imigrantami dopływający do Nowego Jorku, lata 90. XIX w. Polscy chłopi z zachwytem pisali potem do kraju, jak dobre jest życie w USA. Photo 12/UIG / Getty Images
Przez długie lata, niezależnie od okoliczności, Polacy kochali Amerykę gorąco i ślepo. To miałoby się teraz zmienić?
Greenpoint w Nowym Jorku. Dziś atrakcyjność USA jako miejsca wyjazdów na saksy spadła do zera.Jola Lipka/EAST NEWS Greenpoint w Nowym Jorku. Dziś atrakcyjność USA jako miejsca wyjazdów na saksy spadła do zera.

Polska miłość do Ameryki ma długą historię, sięgającą przynajmniej czasów masowej emigracji z lat 80. i 90. XIX w. Była to emigracja ludowa: za ocean jechali ubodzy chłopi, którzy z zachwytem pisali do rodzin w kraju o tym, jak dobre jest życie w USA.

Jeden z takich emigrantów pisał w liście do rodziny w 1890 r.: „Zaprawdę, rodzice drogie, wam powiadam, gdy mi się spomni ta krajowa praca i bida, to mi skura zadrży, muwie prawdę, że człowiekowi musi skura zadrżyć, bo bez tyle lat pracowałem i żona moja i zawsze bida była i lycho się zjadło, a tu człowiek żyje i jeszcze piniądz może odłożyć.

Polityka 17/18.2018 (3158) z dnia 24.04.2018; Świat; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Miłość łapie rdzę"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021