Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Republika Federalna Cudzoziemców

Co czwarty Niemiec pochodzi z zagranicy

Najwięcej przyjezdnych w Niemczech jest Turków. Potem Polaków, a na trzecim miejscu Syryjczyków. Najwięcej przyjezdnych w Niemczech jest Turków. Potem Polaków, a na trzecim miejscu Syryjczyków. Taichi / PantherMedia
W Niemczech żyje dziś rekordowo dużo cudzoziemców – wynika z najświeższych danych. Najwięcej przybywa Polaków i Rumunów.

Z końcem ubiegłego roku w tym 82,5-milionowym kraju było zameldowanych już 10,6 mln osób legitymujących się wyłącznie zagranicznym paszportem. To o ponad pół miliona więcej niż rok wcześniej – poinformował Statystyczny Urząd Federalny w Wiesbaden. Najwięcej jest Turków (prawie 1,5 mln), Polaków (867 tys.) i Syryjczyków (niemal 700 tys.). Ci ostatni masowo napływali do Niemiec w latach 2015–16. Porozumienie UE z Turcją, która zgodziła się przyjmować część uchodźców trafiających do Europy, sprawiło jednak, że fala przybyszów z Bliskiego Wschodu wyraźnie opadła.

W ubiegłym roku najszybciej przybywało w Niemczech Polaków i Rumunów (po 85 tys.), a nie Syryjczyków, Afgańczyków i Irakijczyków, jak było w roku 2016. Najnowsze dane MSW potwierdzają tę tendencję. W pierwszym kwartale 2018 r. trafiło do Niemiec niespełna 40 tys. osób starających się o azyl. Znacząco rośnie za to liczba obywateli państw Europy Środkowo-Wschodniej. Bezpośrednio po rozszerzeniu UE w 2004 i 2007 r. niemiecki rynek pracy przejściowo był dla nich zamknięty. Teraz mogą w pełni korzystać z jego dobrodziejstw. Przeciętny Polak mieszka w Niemczech od 9,5 roku i ma dziś 30–40 lat. Co czwarty jest zameldowany w Nadrenii Północnej-Westfalii; na kolejnych miejscach są Bawaria i Berlin. Osób stanu wolnego jest niemal tyle samo co żyjących w związkach małżeńskich.

Dane nie uwzględniają obywateli RFN. Dziś prawie co czwarta osoba żyjąca w Niemczech ma imigranckie korzenie.

Polityka 17/18.2018 (3158) z dnia 24.04.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Republika Federalna Cudzoziemców"
Reklama