Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Na skróty

Chiny: najdłuższa na świecie przeprawa mostowo-tunelowa

Przeprawa skróci czas podróży z Makau do Hongkongu z czterech do pół godziny. Przeprawa skróci czas podróży z Makau do Hongkongu z czterech do pół godziny. Lech Mazurczyk / Polityka

Licząca 55 km najdłuższa na świecie morska przeprawa mostowo-tunelowa, o mało wdzięcznej nazwie HKZMB, ma ruszyć lada tydzień. Łączy dwa specjalne regiony autonomiczne na obu brzegach rzeki Perłowej – Hongkong i Makau oraz Zhuhai w prowincji Gungdong. Prowincja ta zwana jest, jeszcze może na wyrost, chińską Kalifornią, z najgęstszą populacją (100 mln mieszkańców w promieniu 150 km) i najszybszym rozwojem oraz kalifornijskimi ambicjami, aby stawiać tu na nowe technologie.

Pośrodku rzeki utworzono dwie sztuczne wyspy, aby trasa mostowa, na długość 6,5 km, mogła zanurkować do tunelu, co pozwala na żeglugę bez żadnych ograniczeń. Przeprawa skraca czas podróży między Hongkongiem a Makau (gdy na przykład człowiek spieszy się do kasyna) z czterech do pół godziny. Bardzo istotne będzie też sprawne połączenie Hongkongu z dynamicznym Guangdongiem, którego rozwój ma jeszcze przyspieszyć. Niestety, trochę czasu trzeba będzie stracić na odprawę celno-paszportową. Kontynentalni Chińczycy nie mogą swobodnie wjechać do obu regionów – i vice versa.

Koszt inwestycji: blisko 20 mld dol., pracowali przy niej fachowcy z 15 państw, choć projekt techniczny jest „w istocie przedsięwzięciem chińskim”, jak zapewnia przedstawiciel gospodarzy.

Polityka 17/18.2018 (3158) z dnia 24.04.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Na skróty"
Reklama