Świat

Na skróty

Chiny: najdłuższa na świecie przeprawa mostowo-tunelowa

Przeprawa skróci czas podróży z Makau do Hongkongu z czterech do pół godziny. Przeprawa skróci czas podróży z Makau do Hongkongu z czterech do pół godziny. Lech Mazurczyk / Polityka

Licząca 55 km najdłuższa na świecie morska przeprawa mostowo-tunelowa, o mało wdzięcznej nazwie HKZMB, ma ruszyć lada tydzień. Łączy dwa specjalne regiony autonomiczne na obu brzegach rzeki Perłowej – Hongkong i Makau oraz Zhuhai w prowincji Gungdong. Prowincja ta zwana jest, jeszcze może na wyrost, chińską Kalifornią, z najgęstszą populacją (100 mln mieszkańców w promieniu 150 km) i najszybszym rozwojem oraz kalifornijskimi ambicjami, aby stawiać tu na nowe technologie.

Pośrodku rzeki utworzono dwie sztuczne wyspy, aby trasa mostowa, na długość 6,5 km, mogła zanurkować do tunelu, co pozwala na żeglugę bez żadnych ograniczeń.

Polityka 17/18.2018 (3158) z dnia 24.04.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Na skróty"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Janusz Majewski: Trzeba pokonać inteligencki wstyd

Rozmowa z reżyserem Januszem Majewskim o tym, jak się zachowywać w trudnych czasach, czy istnieje recepta na dobry film oraz o ogładzie, która była ważna nawet u czerwonoarmistów.

Martyna Bunda
09.01.2021