Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Krócej jest lepiej

Czesi przedłużają hymn narodowy

Czeski hymn to teraz 8 wersów do odśpiewania. Będzie więcej? Czeski hymn to teraz 8 wersów do odśpiewania. Będzie więcej? Piotr Dziurman / Reporter
Z okazji 100. rocznicy powstania Czechosłowacji Czeski Komitet Olimpijski zaproponował... przedłużenie hymnu narodowego.

Historycznie pieśń składa się z dwóch zwrotek: pierwszej pochodzącej z popularnego czeskiego utworu, a drugiej zaczerpniętej z kompozycji słowackiej i śpiewanej w tym właśnie języku. Po podziale państwa w 1993 r. Bratysława zabrała swoją część hymnu, dodając do niej jeszcze dwie zwrotki. Tymczasem Praga pozostała tylko z początkiem, trwającym około minuty. Według Jiříego Kejvala, przewodniczącego tamtejszego Komitetu Olimpijskiego, to za mało – zaproponował więc ponowne dodanie drugiej zwrotki z oryginalnej czeskiej pieśni i zlecił nawet przygotowanie nowej kompozycji muzycznej. Niestety, środowisko artystyczne powszechnie wykpiło tę wersję, minister kultury nazwał ją kiczem i nawet znany ze swojego nacjonalizmu prezydent Miloš Zeman stwierdził, że takie zmiany nie przystoją. Czesi mogą się jednak pocieszać, że przynajmniej mają te 8 wersów do odśpiewania – hymny Kosowa, San Marino, Bośni i Hercegowiny oraz Hiszpanii są w ogóle pozbawione słów, więc przed meczami ich reprezentacji kibice z tych krajów mogą jedynie pomrukiwać do melodii.

Polityka 20.2018 (3160) z dnia 15.05.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Krócej jest lepiej"
Reklama