Świat

Krócej jest lepiej

Czesi przedłużają hymn narodowy

Czeski hymn to teraz 8 wersów do odśpiewania. Będzie więcej? Czeski hymn to teraz 8 wersów do odśpiewania. Będzie więcej? Piotr Dziurman / Reporter
Z okazji 100. rocznicy powstania Czechosłowacji Czeski Komitet Olimpijski zaproponował... przedłużenie hymnu narodowego.

Historycznie pieśń składa się z dwóch zwrotek: pierwszej pochodzącej z popularnego czeskiego utworu, a drugiej zaczerpniętej z kompozycji słowackiej i śpiewanej w tym właśnie języku. Po podziale państwa w 1993 r. Bratysława zabrała swoją część hymnu, dodając do niej jeszcze dwie zwrotki. Tymczasem Praga pozostała tylko z początkiem, trwającym około minuty. Według Jiříego Kejvala, przewodniczącego tamtejszego Komitetu Olimpijskiego, to za mało – zaproponował więc ponowne dodanie drugiej zwrotki z oryginalnej czeskiej pieśni i zlecił nawet przygotowanie nowej kompozycji muzycznej.

Polityka 20.2018 (3160) z dnia 15.05.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Krócej jest lepiej"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Kryzys diagnostyki prenatalnej. „Po co pani teraz te wyniki?”

Zgodnie z wiedzą medyczną jest tylko jedno wskazanie do przeprowadzenia badań prenatalnych, czyli tzw. żywa ciąża. W Polsce dotąd nieuznawane.

Agata Szczerbiak
20.06.2021