Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Prezydent nie odbiega od normy

Raporty o stanie zdrowia Donalda Trumpa

Donald Trump i Ronny Jackson Donald Trump i Ronny Jackson Saul Loeb/AFP / EAST NEWS

Biały Dom, inaczej niż Nowogrodzka, ogłasza regularnie szczegółowe raporty o stanie zdrowia prezydenta. Nie wymaga tego prawo, tylko polityczny obyczaj. Donald Trump, najstarszy prezydent w momencie objęcia urzędu (70 lat), i tutaj zaczął się wyłamywać, odmawiając z początku ujawnienia swoich danych. Kiedy po jego dziwacznych tweetach i innych kontrowersyjnych zachowaniach pojawiły się pogłoski o psychicznym niezrównoważeniu, w styczniu jego osobisty lekarz Ronny Jackson ogłosił w końcu wyniki jego trzygodzinnych badań medycznych, w tym kondycji umysłu, która, jak podkreślono, nie odbiega od normy. A z fizycznym zdrowiem wszystko jest OK, poza tym, że prezydent ma lekką nadwagę, nie przestrzega zdrowej diety i nie uprawia sportów (poza golfem).

Trump już w czasie kampanii wyborczej chełpił się, że jest jakoby najzdrowszym kandydatem prezydenckim w historii kraju. List to stwierdzający ogłosił wtedy jego ówczesny lekarz Harold Bornstein. Tymczasem na początku maja doktor Bornstein oświadczył, że cały list... podyktował mu Trump. Dodał również, że w lutym 2017 r. ochroniarze prezydenta wtargnęli do jego biura i zabrali wszystkie dokumenty z danymi o prezydenckim zdrowiu. Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders wyjaśniła, że nie był to „nalot” – jak określał wizytę Bornstein – tylko „standardowa procedura” przejmowania danych medycznych prezydenta przez administrację. Czy rzeczywiście?

Polityka 20.2018 (3160) z dnia 15.05.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Prezydent nie odbiega od normy"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną