Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Czy biskup Michael Curry jest nowym pastorem Kingiem?

Biskup Michael Curry wygłosił kazanie na ślubie Harry’ego i Meghan. Biskup Michael Curry wygłosił kazanie na ślubie Harry’ego i Meghan. Owen Humphreys/Reuters / Forum
Trzeba przyznać, że nawet jak na standardy brytyjskiego liberalizmu pomysł z zaproszeniem bp. Curry’ego na ślub Harry’ego z Meghan był przełomowy.

Dzięki kazaniu podczas ślubu brytyjskiego księcia Harry’ego z ciemnoskórą Amerykanką Meghan Markle miliony ludzi na całym świecie mogły się zainteresować anglikańskim biskupem amerykańskim Michaelem Currym. I dobrze, bo bez tego pretekstu jego przesłanie nigdy by nie zyskało takiego rozgłosu i nigdy by się nie dowiedzieli, że jest taki kaznodzieja i taki Kościół chrześcijański.

Kim jest biskup Michael Curry?

Nie wszyscy byli pod wrażeniem, szczególnie w kołach konserwatywnych. Niektórzy konserwatyści sceptycznie przyjęli wiadomość, że Curry, aktualny przewodniczący Kościoła Episkopalnego w USA, otrzymał od pary narzeczonych zaproszenie, by wziąć udział w ich święcie, które było zarazem świętem brytyjskiej monarchii.

Curry to pierwszy w historii tego Kościoła (członka światowej Wspólnoty Anglikańskiej) czarnoskóry prymas. Amerykańscy anglikanie są gotowi do zmian kulturowych. Jako pierwsza wspólnota chrześcijańska w Stanach wyświęcili geja na biskupa. W 2015 r. Kościół Episkopalny zatwierdził liturgię z okazji małżeństw osób tej samej płci.

Wywołało to spore kontrowersje w światowym anglikanizmie. Episkopalni zostali na trzy lata zawieszeni w prawach członka Wspólnoty. Powołano specjalną grupę roboczą do sprawy rozładowania kryzysu. Wszedł do niej bp Curry.

Uczestniczył w anglikańskiej delegacji, która spotkała się w Rzymie z papieżem Franciszkiem z okazji półwiecza nawiązania kontaktów między Kościołami anglikańskim i rzymskokatolickim. To był przełom, bo anglikanizm powstał w wyniku rozłamu w zachodnim Kościele łacińskim i zerwał kontakty z papiestwem na pięć wieków.

Podczas wizyty w Watykanie bp Curry przywołał słowa pastora Martina Luther Kinga, że albo nauczymy się współegzystować jak bracia i siostry, albo zginiemy jak głupcy.

Porównania do Martina Luther Kinga

Czy Curry jest pastorem Kingiem? Na pewno idzie w jego ślady jako duszpasterz i kaznodzieja z afroamerykańskimi korzeniami i doświadczeniem niewolnictwa we własnej rodzinie.

Curry reprezentuje duchowość czarnych chrześcijan, pełną wiary, nadziei i entuzjazmu. W szczególności jest rzecznikiem praw czarnoskórych i nie ma problemu z apelami o sprawiedliwość społeczną i wspólny front chrześcijan przeciwko rasizmowi i dyskryminacji.

W tym sensie udział Curry’ego w ślubie w Windsorze można odczytać jako komunikat wysłany przez nowożeńców do opinii publicznej na Wyspach i szerzej: jesteśmy za pokojem i współpracą w ramach społeczeństwa międzykulturowego. Nie boimy się wielokulturowości, lecz cieszymy się jej bogactwem, energią, urodą.

Trzeba przyznać, że nawet jak na standardy brytyjskiego liberalizmu pomysł z zaproszeniem bp. Curry’ego na ślub Harry’ego z Meghan był przełomowy. W „pierwszej rodzinie” Wielkiej Brytanii odezwał się głos pokolenia milenialsów.

Czytaj także: Ważny przekaz ślubu Meghan Markle i księcia Harry′ego

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną