Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Przeciągana struna pęka

Irlandzkie referendum w sprawie aborcji

„Państwo uznaje prawo do życia nienarodzonego i równe prawo do życia matki” – brzmi ósma poprawka do irlandzkiej konstytucji zrównująca w praktyce życie kobiety i płodu. Irlandczycy właśnie opowiedzieli się za jej usunięciem. Przy ponad 60-proc. frekwencji 66 proc. obywateli poparło liberalizację prawa do aborcji.

To kolejny – po dopuszczeniu rozwodów i jednopłciowych małżeństw – obyczajowy przełom w tym kraju. Dotychczas w Irlandii obowiązywało najbardziej restrykcyjne prawo w Europie. Przerywanie ciąży było dopuszczalne wyłącznie w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia kobiety, ale i to raczej teoretycznie. Brakowało bowiem rozporządzeń umożliwiających jego egzekwowanie, a groźba 14 lat pozbawienia wolności skutecznie zniechęcała lekarzy do pomocy kobietom.

Aborcja w Irlandii była zakazana na mocy wiktoriańskiego, archaicznego prawa z 1861 r., które zrównywało usunięcie płodu z morderstwem. Podczas gdy w Anglii, Walii czy Szkocji te przepisy dawno zniesiono, Irlandia zacementowała zakaz, wprowadzając w 1983 r. ósmą poprawkę do konstytucji. Debata nad nią głęboko podzieliła społeczeństwo, nazwano ją „moralną wojną domową”. Wówczas – również w referendum – zwolennicy restrykcji zwyciężyli, uzyskując dwie trzecie głosów.

To okrutne archaiczne prawo miało tragiczne skutki dla wielu pokoleń irlandzkich kobiet. Lista tych, które zapłaciły za nie życiem i zdrowiem, jest długa. Ich historie, a także powszechność aborcyjnej „turystyki” bez wątpienia przyczyniły się do zmiany społecznego nastawienia do zakazu przerywania ciąży. Ale nie tylko one. Innym czynnikiem była międzynarodowa presja – w 2011 r. Trybunał Sprawiedliwość UE uznał irlandzkie przepisy za łamanie praw człowieka.

Polityka 22.2018 (3162) z dnia 28.05.2018; Komentarze; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Przeciągana struna pęka"
Reklama