Świat

Baryłka po 100 dol.?

Ropa naftowa drożeje coraz szybciej

Arabia Saudyjska i Rosja zawarły sojusz o ograniczeniu produkcji ropy naftowej, aby razem wywindować ceny. Arabia Saudyjska i Rosja zawarły sojusz o ograniczeniu produkcji ropy naftowej, aby razem wywindować ceny. Dyshlyuk / PantherMedia

Czasy taniej ropy naftowej – po trzech latach niskich cen – powoli odchodzą w niepamięć. 17 maja w bieżących notowaniach przekroczyła próg 80 dol. za baryłkę, drożeje coraz szybciej i końca nie widać. Dlaczego? Z powodu zerwanego przez Donalda Trumpa porozumienia z Iranem i powrotu do sankcji, obejmujących także eksport ropy i współpracę przy jej wydobyciu. Te sankcje mają być też wymuszane na innych państwach, które świeżo zainwestowały w Iranie. Francuski Total, jeden z głównych inwestorów w irańskiej branży naftowej, już przebąkuje, że „pewnie zawiesi te projekty”.

Polityka 22.2018 (3162) z dnia 28.05.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Baryłka po 100 dol.?"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020