Świat

Baryłka po 100 dol.?

Ropa naftowa drożeje coraz szybciej

Arabia Saudyjska i Rosja zawarły sojusz o ograniczeniu produkcji ropy naftowej, aby razem wywindować ceny. Arabia Saudyjska i Rosja zawarły sojusz o ograniczeniu produkcji ropy naftowej, aby razem wywindować ceny. Dyshlyuk / PantherMedia

Czasy taniej ropy naftowej – po trzech latach niskich cen – powoli odchodzą w niepamięć. 17 maja w bieżących notowaniach przekroczyła próg 80 dol. za baryłkę, drożeje coraz szybciej i końca nie widać. Dlaczego? Z powodu zerwanego przez Donalda Trumpa porozumienia z Iranem i powrotu do sankcji, obejmujących także eksport ropy i współpracę przy jej wydobyciu. Te sankcje mają być też wymuszane na innych państwach, które świeżo zainwestowały w Iranie. Francuski Total, jeden z głównych inwestorów w irańskiej branży naftowej, już przebąkuje, że „pewnie zawiesi te projekty”.

Polityka 22.2018 (3162) z dnia 28.05.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Baryłka po 100 dol.?"

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Jak rozpoznać depresję u dzieci?

Niedawno pisaliśmy o niewydolnym systemie pomocy dla najmłodszych, którzy coraz częściej zmagają się z problemami psychicznymi. Jak działać, gdy system nie działa? – pytamy Lucynę Kicińską z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, koordynatorkę telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Joanna Cieśla
09.04.2019