Świat

Severna Makedonija – czy to przejdzie?

Spór o nazwę Republiki Macedonii zażegnany

Aleksis Tsipras i Zoran Zaewa (po środku). Aleksis Tsipras i Zoran Zaewa (po środku). Andrea Bonetti/EPA / PAP

Spór z Grecją, czy Macedonia może się nazywać Macedonią, trwa od blisko 30 lat. Wreszcie rysuje się jakiś kompromis.

Według opisu wysłannika BBC wyglądało to na uroczystość ślubną: wielki biały namiot na brzegu malowniczego jeziora Prespa, gdzie zgromadziło się radosne grono gości, a jedno z oblubieńców zmieniło właśnie nazwisko. Z Macedonia na Macedonia Północna. Tak, dzięki porozumieniu obu premierów, Aleksisa Tsiprasa i Zorana Zaewa, domykał się trwający od blisko trzech dekad spór o nazwę Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, pod jaką występowała oficjalnie w ONZ.

Polityka 25.2018 (3165) z dnia 19.06.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Severna Makedonija – czy to przejdzie?"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021