Świat

Severna Makedonija – czy to przejdzie?

Spór o nazwę Republiki Macedonii zażegnany

Aleksis Tsipras i Zoran Zaewa (po środku). Aleksis Tsipras i Zoran Zaewa (po środku). Andrea Bonetti/EPA / PAP

Spór z Grecją, czy Macedonia może się nazywać Macedonią, trwa od blisko 30 lat. Wreszcie rysuje się jakiś kompromis.

Według opisu wysłannika BBC wyglądało to na uroczystość ślubną: wielki biały namiot na brzegu malowniczego jeziora Prespa, gdzie zgromadziło się radosne grono gości, a jedno z oblubieńców zmieniło właśnie nazwisko. Z Macedonia na Macedonia Północna. Tak, dzięki porozumieniu obu premierów, Aleksisa Tsiprasa i Zorana Zaewa, domykał się trwający od blisko trzech dekad spór o nazwę Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, pod jaką występowała oficjalnie w ONZ.

Polityka 25.2018 (3165) z dnia 19.06.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Severna Makedonija – czy to przejdzie?"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prawdziwe efekty działania komisji reprywatyzacyjnej

Zapalają się światła, rusza kamera, po czym ekstatycznym głosem Patryk Jaki mówi o odebraniu kamienicy dotychczasowemu właścicielowi i zwróceniu jej miastu i lokatorom. Ale gdy reflektory gasną, ten miraż znika. Jakie są naprawdę efekty działania komisji reprywatyzacyjnej?

Violetta Krasnowska
02.10.2018