Świat

Chwała pod młotek

Francuscy socjaliści w kryzysie

Elegancka kamienica przy rue de Solférino w Paryżu nie jest już siedzibą Francuskiej Partii Socjalistycznej. Elegancka kamienica przy rue de Solférino w Paryżu nie jest już siedzibą Francuskiej Partii Socjalistycznej. Hegor / Wikipedia

Gdzie się podziała lewica francuska? Rządząca do ub. roku Francją Partia Socjalistyczna znalazła się w tak trudnej sytuacji finansowej, że musiała sprzedać swą paryską siedzibę przy rue de Solférino w pobliżu muzeum d’Orsay. Za 45 mln euro nabył ją przedsiębiorca, który choć planuje gruntowną przeróbkę, to obiecał zachować „ścianę chwały”, to jest miejsce, gdzie wiszą portrety dawnych przywódców partii: François Mitterranda, François Hollande’a, premierów Lionela Jospina i Michela Rocarda.

Polityka 25.2018 (3165) z dnia 19.06.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Chwała pod młotek"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prawdziwe efekty działania komisji reprywatyzacyjnej

Zapalają się światła, rusza kamera, po czym ekstatycznym głosem Patryk Jaki mówi o odebraniu kamienicy dotychczasowemu właścicielowi i zwróceniu jej miastu i lokatorom. Ale gdy reflektory gasną, ten miraż znika. Jakie są naprawdę efekty działania komisji reprywatyzacyjnej?

Violetta Krasnowska
02.10.2018