Świat

Ortega, zmęczenie materiału

Bunt w Nikaragui

Antyrządowy protest w Masaji. Jeden z demonstrantów pozuje z domowej roboty granatnikiem. Antyrządowy protest w Masaji. Jeden z demonstrantów pozuje z domowej roboty granatnikiem. Inti Ocon/AFP / EAST NEWS

Kroniki odnotują pewnie jako początek końca Daniela Ortegi datę 18 kwietnia tego roku i drobną studencką manifestację przeciwko zmianom w ustawie emerytalnej. Została krwawo stłumiona przez zamaskowanych bojówkarzy. Co błyskawicznie rozeszło się w mediach społecznościowych, budząc oburzenie i mobilizując do kolejnych protestów. Tak rozkręciła się spirala buntu, dziś obejmująca całą Nikaraguę, łącząca we wspólnej koalicji wiele środowisk: akademickich, biznesowych, chłopów i episkopat. Ma swoich błyskawicznie wyłonionych liderów: jak 22-letnia studentka Valeska Valle.

Polityka 25.2018 (3165) z dnia 19.06.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Ortega, zmęczenie materiału"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019