Świat

„Bluźnierczy” paragraf do usunięcia

Irlandia usunie z konstytucji pojęcie bluźnierstwa

„Bluźnierczy” artykuł jest częścią irlandzkiej ustawy zasadniczej przyjętej w 1937 r. Przenikał ją duch katolicyzmu. „Bluźnierczy” artykuł jest częścią irlandzkiej ustawy zasadniczej przyjętej w 1937 r. Przenikał ją duch katolicyzmu. Barcex / Wikipedia

Irlandzki rząd premiera Leo Varadkara idzie za ciosem. Po wygranym majowym referendum torującym drogę do legalizacji aborcji zapowiada kolejne. Tym razem nad usunięciem z konstytucji paragrafu grożącego karą za publikacje i wypowiedzi zawierające treści bluźniercze, wywrotowe lub nieprzyzwoite. Minister sprawiedliwości Charlie Flanagan ogłosił, że jego resort przygotowuje stosowny projekt ustawy. Jeśli parlament go przyjmie, głosowanie powszechne może się odbyć już w październiku. Zdaniem ministra usunięcie paragrafu będzie sygnałem dla świata, że pojęcie „bluźnierstwa” nie mieści się w wartościach irlandzkich, a Irlandia uważa, że nie powinno figurować ono w jej systemie prawnym.

Polityka 25.2018 (3165) z dnia 19.06.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "„Bluźnierczy” paragraf do usunięcia"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prawdziwe efekty działania komisji reprywatyzacyjnej

Zapalają się światła, rusza kamera, po czym ekstatycznym głosem Patryk Jaki mówi o odebraniu kamienicy dotychczasowemu właścicielowi i zwróceniu jej miastu i lokatorom. Ale gdy reflektory gasną, ten miraż znika. Jakie są naprawdę efekty działania komisji reprywatyzacyjnej?

Violetta Krasnowska
02.10.2018