Świat

„Bluźnierczy” paragraf do usunięcia

Irlandia usunie z konstytucji pojęcie bluźnierstwa

„Bluźnierczy” artykuł jest częścią irlandzkiej ustawy zasadniczej przyjętej w 1937 r. Przenikał ją duch katolicyzmu. „Bluźnierczy” artykuł jest częścią irlandzkiej ustawy zasadniczej przyjętej w 1937 r. Przenikał ją duch katolicyzmu. Barcex / Wikipedia

Irlandzki rząd premiera Leo Varadkara idzie za ciosem. Po wygranym majowym referendum torującym drogę do legalizacji aborcji zapowiada kolejne. Tym razem nad usunięciem z konstytucji paragrafu grożącego karą za publikacje i wypowiedzi zawierające treści bluźniercze, wywrotowe lub nieprzyzwoite. Minister sprawiedliwości Charlie Flanagan ogłosił, że jego resort przygotowuje stosowny projekt ustawy. Jeśli parlament go przyjmie, głosowanie powszechne może się odbyć już w październiku. Zdaniem ministra usunięcie paragrafu będzie sygnałem dla świata, że pojęcie „bluźnierstwa” nie mieści się w wartościach irlandzkich, a Irlandia uważa, że nie powinno figurować ono w jej systemie prawnym.

Polityka 25.2018 (3165) z dnia 19.06.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "„Bluźnierczy” paragraf do usunięcia"

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019