„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Czego nie mogą Saudyjki

Saudyjki: prawo jazdy tak, rachunek w banku nie

Od najbliższej niedzieli Saudyjki będą mogły prowadzić auta. Od najbliższej niedzieli Saudyjki będą mogły prowadzić auta. Faisal Al Nasser/Reuters / Forum
Władcy Arabii w ostatnich tygodniach pozamykali do więzień kilkanaście aktywistek, które walczyły m.in. o prawo do prowadzenia auta.

W całej swej łasce i wspaniałości król Arabii Saudyjskiej już od najbliższej niedzieli zezwoli kobietom prowadzić auta. To element planu modernizacji królestwa następcy tronu księcia Mohammeda bin Salmana. To za jego wstawiennictwem Saudyjki mogą już m.in. chodzić do kina, na niektóre stadiony sportowe, a nawet bez zgody męskiego opiekuna poddawać się operacjom. O chwała ci, królu!

Ale żeby Saudyjkom się w głowach nie poprzewracało, nadal będzie obowiązywać szereg zakazów, które czynią z nich niewolnice swoich męskich „opiekunów”. Nie mogą więc założyć sobie rachunku w banku, bo – nie daj Allahu – by się finansowo uniezależniły. Nie dostaną paszportów, bo jeszcze wszystkie uciekną. Kawa czy lunch ze znajomym – wykluczone. Tak jak wyjście za mąż czy rozwód. Nie mówiąc już o samodzielnej decyzji, w co się ubiorą.

Władcy Arabii w ostatnich tygodniach pozamykali do więzień kilkanaście aktywistek, które walczyły m.in. o prawo do prowadzenia auta. Saudyjki muszą wiedzieć, że niczego sobie nie zawdzięczają. Wszystko to łaska mężczyzn.

Polityka 25.2018 (3165) z dnia 19.06.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Czego nie mogą Saudyjki"
Reklama