Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Kardynał zawieszony

Amerykański kardynał oskarżony o pedofilię

Kardynał Theodore McCarrick Kardynał Theodore McCarrick Pier Paolo Cito/AP / EAST NEWS
Kolejny duchowny oskarżony o pedofilię i kolejny kłopot papieża Franciszka.

Szok w Kościele rzymskokatolickim w USA. Kardynał Theodore McCarrick (ur. 1930), kreowany przez Jana Pawła II w 2001 r., nie może publicznie sprawować funkcji kapłańskich. Tak postanowił Watykan, gdy specjalna komisja kościelna potwierdziła, że zarzuty o molestowanie seksualne nieletnich ministrantów przez obecnego kardynała są wiarygodne. McCarrick zaprzecza. Ma oczywiście prawo do obrony, ale sprawa już kładzie się cieniem na hierarchę i Kościół amerykański. Media katolickie pytają, jak to możliwe, by przez wiele lat duchownemu uchodziło na sucho, że molestował nieletnich i wchodził w relacje seksualne z osobami dorosłymi. Katolicy zaś zachodzą w głowę, jak pogodzić prywatne zachowania hierarchy, sprzeczne z zasadami moralnymi głoszonymi przez Kościół, z wysoką pozycją McCarricka w amerykańskim życiu kościelnym i publicznym.

Teraz jego sprawa jest w gestii samego papieża. To dla niego kolejny gorący kartofel. Po kryzysie pedofilskim w Kościele chilijskim, do którego sam się przyczynił, jego dalsze decyzje w sprawie McCarricka będą ważnym testem wiarygodności. Sprawa zbiega się z innymi. Trybunał watykański skazał właśnie papieskiego dyplomatę, ks. Carlo Capellę, na karę pięcioletniego odosobnienia i grzywnę za posiadanie „pedopornografii”. W Australii szykuje się proces innego kościelnego purpurata: kard. George’a Pella, w związku z podobnymi zarzutami.

W Chile tamtejszy episkopat podał się w całości do dymisji na znak pokuty za chronienie drapieżcy seksualnego w sutannie. Franciszek przyjął dymisję trzech z jego członków. Komentatorzy uważają, że ta sama kościelna „kultura milczenia” działała na korzyść McCarricka. Ale zaznaczają, że coś drgnęło, skoro dziś można publicznie potwierdzić poważne zarzuty przeciwko kościelnemu VIP-owi w randze kardynała, a Watykan zaraz potem zawiesza go w posłudze.

Polityka 26.2018 (3166) z dnia 26.06.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Kardynał zawieszony"
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Przerwane porwanie: koszmar 14-latki z Poznania. „To już z nią zostanie”

Tylko niesamowity zbieg okoliczności sprawił, że policji udało się przerwać udrękę 14-latki porwanej w Poznaniu przez matkę jej koleżanki. Było golenie głowy, przypalanie papierosami, gwałt. Co dalej by wymyśliła ta kobieta?

Violetta Krasnowska
03.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną