Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

AMLO, prezydent zagadka

Meksyk ma nowego prezydenta

Andres Manuel Lopez Obrador został prezydentem Meksyku. Andres Manuel Lopez Obrador został prezydentem Meksyku. Alex Cruz/EPA / EAST NEWS

Andres Manuel Lopez Obrador wygrał wybory prezydenckie w Meksyku, zostawiając rywali daleko w tyle. Ale przyszłość kraju jest niejasna.

AMLO wygrał – ale będzie musiał rządzić krajem, w którym w czasie kampanii wyborczej zamordowano ponad stu polityków. Meksyk, szczególnie na prowincji, rozdziera krwawa rywalizacja między grupami przestępczości zorganizowanej. To nie tylko kartele narkotykowe, lecz także mafie żyjące z kontrolowania terytoriów, na których wymuszają haracze od wszelkiej działalności gospodarczej. Żaden z przywódców ostatnich kilkunastu lat nie był w stanie pokonać przestępczej hydry – przeciwnie: wyrastały jej coraz to nowe głowy.

Kiedyś przestępcze kartele kupowały polityków, dziś nie ufają nawet kupionym. Wystawiają w wyborach własnych kandydatów i odstrzeliwują rywali. To wielka zmiana ostatnich lat w meksykańskiej polityce, szczególnie tej lokalnej. Nowego prezydenta uważa się za człowieka lewicy, a gdy kandydował dwa razy wcześniej, przeciwnicy straszyli wyborców, że będzie meksykańskim Chavezem. W tej kampanii bardziej kompromitowało porównanie z Trumpem. Ale Lopez Obrador – mimo że w meksykańskiej polityce od kilku dekad – to polityk zagadka. Jako burmistrz stolicy stał mocno i na lewej, i na prawej nodze, a raczej przestępował z jednej na drugą. W kampanii obiecywał wsparcie państwa dla biednych, walkę z korupcją i bezkarnością. Tuż po wyborze przysięgał, że „nie będziemy kłamać, nie będziemy kraść i nie zdradzimy społeczeństwa”.

Wyborcy z uboższych klas społecznych fetowali zwycięzcę na ulicach, płacząc ze szczęścia. Ale dominującym uczuciem jest – jak donoszą korespondenci – wściekłość. Ludzie boją się przyszłości i boją się mafii, ale silniejsza od strachu jest ich wściekłość i pragnienie zmiany.

Polityka 27.2018 (3167) z dnia 03.07.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "AMLO, prezydent zagadka"
Reklama