Świat

Baobaby w tarapatach

Czy największe drzewa Afryki przetrwają?

Zmiany klimatu, przede wszystkim długotrwałe susze, zagrażają afrykańskim baobabom. Zmiany klimatu, przede wszystkim długotrwałe susze, zagrażają afrykańskim baobabom. Angela Bellas/Alamy Stock Photo / BEW

Zespół naukowców z RPA, Rumunii i USA przez ponad dekadę przyglądał się kilkudziesięciu najstarszym znanym nauce afrykańskim baobabom. Chcieli sprawdzić, co czyni je tak żywotnymi, dlaczego nie zabijają ich ani pożary, ani np. ogołocenie z kory, zabójcze dla wielu innych roślin. Tajemnica tkwić ma m.in. w możliwościach systemów korzeniowych. Tymczasem w toku badań większość sędziwych okazów zamarła, całkowicie lub w części. Chodzi o jedne z najdłużej żyjących organizmów, badaniem objęte były rośliny, które wykiełkowały nawet 2,5 tys.

Polityka 28.2018 (3168) z dnia 10.07.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Baobaby w tarapatach"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020