Świat

Arytmetyka współczucia

Dlaczego wzruszają nas jedne nieszczęścia, a inne już nie?

Nurkowie tajlandzkiej marynarki wojennej po zakończeniu misji ratunkowej w jaskini Tham Luang. Nurkowie tajlandzkiej marynarki wojennej po zakończeniu misji ratunkowej w jaskini Tham Luang. Rachen Sageamsak/Xinhua/ZUMA / Forum
Dwunastu malców w tajlandzkiej jaskini czy pies samotnie dryfujący po oceanie wzruszają nas bardziej niż niedola milionów.
„Modlimy się o bezpieczne uratowanie tajlandzkich chłopców” – rzeźba z piasku wykonana przez indyjskiego artystę Sudarsana Pattnaika.STR/NurPhoto/Getty Images „Modlimy się o bezpieczne uratowanie tajlandzkich chłopców” – rzeźba z piasku wykonana przez indyjskiego artystę Sudarsana Pattnaika.

Niby już po happy endzie, a spektakl trwa. Jaskinia Tham Luang zostanie zamieniona w muzeum akcji ratunkowej, której powodzenie uznano za cud. Nie wiadomo tylko, czy placówka będzie całoroczna, skoro od czerwca do października woda monsunu zalewa tunele. Studio filmowe z Los Angeles twierdzi, że to ono dostało prawo od tajlandzkiego rządu do sfilmowania opowieści, za ekipą z Kalifornii ustawia się kolejka chętnych.

Trzech spośród chłopców z drużyny piłkarskiej Dziki i ich trener są bezpaństwowcami, trudno uwierzyć, by nie dostali teraz obywatelstwa.

Polityka 29.2018 (3169) z dnia 17.07.2018; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Arytmetyka współczucia"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021