Świat

Arytmetyka współczucia

Dlaczego wzruszają nas jedne nieszczęścia, a inne już nie?

Nurkowie tajlandzkiej marynarki wojennej po zakończeniu misji ratunkowej w jaskini Tham Luang. Nurkowie tajlandzkiej marynarki wojennej po zakończeniu misji ratunkowej w jaskini Tham Luang. Rachen Sageamsak/Xinhua/ZUMA / Forum
Dwunastu malców w tajlandzkiej jaskini czy pies samotnie dryfujący po oceanie wzruszają nas bardziej niż niedola milionów.
„Modlimy się o bezpieczne uratowanie tajlandzkich chłopców” – rzeźba z piasku wykonana przez indyjskiego artystę Sudarsana Pattnaika.STR/NurPhoto/Getty Images „Modlimy się o bezpieczne uratowanie tajlandzkich chłopców” – rzeźba z piasku wykonana przez indyjskiego artystę Sudarsana Pattnaika.

Niby już po happy endzie, a spektakl trwa. Jaskinia Tham Luang zostanie zamieniona w muzeum akcji ratunkowej, której powodzenie uznano za cud. Nie wiadomo tylko, czy placówka będzie całoroczna, skoro od czerwca do października woda monsunu zalewa tunele. Studio filmowe z Los Angeles twierdzi, że to ono dostało prawo od tajlandzkiego rządu do sfilmowania opowieści, za ekipą z Kalifornii ustawia się kolejka chętnych.

Trzech spośród chłopców z drużyny piłkarskiej Dziki i ich trener są bezpaństwowcami, trudno uwierzyć, by nie dostali teraz obywatelstwa.

Polityka 29.2018 (3169) z dnia 17.07.2018; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Arytmetyka współczucia"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018