Świat

Arytmetyka współczucia

Dlaczego wzruszają nas jedne nieszczęścia, a inne już nie?

Nurkowie tajlandzkiej marynarki wojennej po zakończeniu misji ratunkowej w jaskini Tham Luang. Nurkowie tajlandzkiej marynarki wojennej po zakończeniu misji ratunkowej w jaskini Tham Luang. Rachen Sageamsak/Xinhua/ZUMA / Forum
Dwunastu malców w tajlandzkiej jaskini czy pies samotnie dryfujący po oceanie wzruszają nas bardziej niż niedola milionów.
„Modlimy się o bezpieczne uratowanie tajlandzkich chłopców” – rzeźba z piasku wykonana przez indyjskiego artystę Sudarsana Pattnaika.STR/NurPhoto/Getty Images „Modlimy się o bezpieczne uratowanie tajlandzkich chłopców” – rzeźba z piasku wykonana przez indyjskiego artystę Sudarsana Pattnaika.

Niby już po happy endzie, a spektakl trwa. Jaskinia Tham Luang zostanie zamieniona w muzeum akcji ratunkowej, której powodzenie uznano za cud. Nie wiadomo tylko, czy placówka będzie całoroczna, skoro od czerwca do października woda monsunu zalewa tunele. Studio filmowe z Los Angeles twierdzi, że to ono dostało prawo od tajlandzkiego rządu do sfilmowania opowieści, za ekipą z Kalifornii ustawia się kolejka chętnych.

Trzech spośród chłopców z drużyny piłkarskiej Dziki i ich trener są bezpaństwowcami, trudno uwierzyć, by nie dostali teraz obywatelstwa.

Polityka 29.2018 (3169) z dnia 17.07.2018; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Arytmetyka współczucia"

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Ciemne strony zakupowego szaleństwa

Choć w te święta oszczędzać jeszcze nie będziemy, moda na zakupowe szaleństwa powoli się kończy. Na drodze rozpasanej konsumpcji stają coraz głośniej wyrażane obawy o przyszłość. Zarówno naszych portfeli, jak i naszej planety.

Cezary Kowanda
03.12.2019