Świat

Etiopia dzwoni do Erytrei

Koniec 20-letniej wojny w Afryce

Żołnierze sił pokojowych ONZ patrolują granicę między Erytreą a Etiopią. Żołnierze sił pokojowych ONZ patrolują granicę między Erytreą a Etiopią. David Rezene / Wikipedia

Etiopia i Erytrea ogłosiły zakończenie trwającej 20 lat wojny.

Tłumy wiwatujące na ulicach cichej zazwyczaj Asmary i widzowie przyklejeni do telewizorów podczas relacji na żywo w Addis Abebie: tak reagowali mieszkańcy Erytrei oraz Etiopii na historyczne spotkanie prezydenta Erytrei Isajasa Afwerki i premiera Etiopii Abiy Ahmeda, które zakończyło 20-letni stan wojny. Konflikt, który kosztował życie 70 tys. osób, wybuchł w 1998 r. o graniczne miasto Badme i choć porozumienie pokojowe podpisano już dwa lata później, to żadne z państw go nie przestrzegało, a na niewygasłym froncie dochodziło do potyczek.

Polityka 29.2018 (3169) z dnia 17.07.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Etiopia dzwoni do Erytrei"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Chwiejne dzieciństwo. Nastolatki coraz wcześniej sięgają po alkohol

Nastolatki piją. Pierwszy raz po alkohol sięgają w wieku 12–13 lat. Kiedy mają 15–18, były już co najmniej raz pijane.

Katarzyna Kaczorowska
05.09.2021