Świat

Kroki tyrana

Daniel Ortega: od buntownika do autokraty

Managua, ostatni raz tak gwałtowne demonstracje były 40 lat temu, przeciw dyktaturze Somozy. Koło się zamyka. Managua, ostatni raz tak gwałtowne demonstracje były 40 lat temu, przeciw dyktaturze Somozy. Koło się zamyka. Oswaldo Rivas/Reuters / Forum
Jak Daniel Ortega, wczorajszy rewolucjonista, sam stał się despotą i wciąga Nikaraguę w wojnę domową.
Lech Mazurczyk/Polityka

Takich protestów Nikaraguańczycy nie pamiętają od 1979 r. – wówczas lewicowi partyzanci, z Danielem Ortegą jako jednym z komendantów, obalili dyktaturę Anastasia Somozy. Teraz to jednak Ortega jest zamordystą, który mierzy się z ruchem protestu. Codziennie gdzieś odbywa się manifestacja albo bitwa z policją i rządowymi bojówkami, gdzieś wzniesiono nową barykadę, spalono budynki. Śmiertelnych ofiar padło już ponad 350 i nie wydaje się, by na tym rządowe represje się zakończyły.

Wciąż nie wiadomo, czy finał politycznego trzęsienia ziemi będzie taki sam jak cztery dekady temu – czyli obalenie autokratycznego rządu, czy raczej „demokratura” Ortegi umocni się.

Polityka 30.2018 (3170) z dnia 24.07.2018; Świat; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Kroki tyrana"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019