Świat

Grecja wyrzuca Rosjan

Ateny wydalają rosyjskich dyplomatów

Premier Grecji był dotąd uważany za szczególnie oddanego Moskwie. Premier Grecji był dotąd uważany za szczególnie oddanego Moskwie. Maksim / Wikipedia

W zdominowanych przez tragiczny pożar w pobliżu Aten serwisach z Grecji trochę zagubiła się wiadomość o poważnym kryzysie w stosunkach grecko-rosyjskich. Dotychczas były tradycyjnie wzorowe, jak to w prawosławnej rodzinie, a nawet za dobre, co niepokoiło Brukselę. Grecja była przeciwko unijnym sankcjom wobec Rosji, nie wydaliła rosyjskich dyplomatów na apel Londynu po aferze Skripala, a premier Tsipras był uważany za szczególnie oddanego Moskwie. Teraz usunięciu rosyjskich dyplomatów towarzyszy gniewny komunikat Aten o „niedopuszczalnym mieszaniu się w wewnętrze sprawy”, a przeciek w gazecie „Kathimerini” precyzuje, że poszło o jawną próbę przekupstwa polityków i prominentnych przedstawicieli kleru, który tu wiele może. I próbę sabotażu niedawnego porozumienia z Macedonią o jej nowej nazwie. Po 27 latach sporu uzgodniono, że aby nie drażnić Greków, będzie się teraz nazywać Macedonią Północną. Konflikt był dziwny i lokalny, ale konsekwencje globalne: Ateny blokowały Macedonii drogę do UE i NATO. A teraz ustąpiły – i macedońskie aspiracje zostały właśnie potwierdzone na szczycie NATO. Ku olbrzymiemu i nieukrywanemu niezadowoleniu Moskwy. Które z kolei bardzo zbulwersowało Ateny. I Tsiprasa osobiście, który rządzi w kruchej koalicji z narodowcami (ma w parlamencie przewagę dwóch głosów), a ci zaczęli go opuszczać w proteście przeciw porozumieniu. W stosunkach z Moskwą „powiało syberyjskim chłodem” – komentowała agencja rządowa. A minister Ławrow odwołał wizytę w Atenach.

W tle występuje tu Ivan Savvidis, miliarder (w branży tytoniowej), przyjaciel Putina, rosyjski Gruzin z greckimi korzeniami, a od 2013 r. z greckim obywatelstwem. Świat sportu poznał go w marcu, kiedy z pistoletem w kaburze wtargnął na boisko swojego klubu PAOK Saloniki podczas meczu z Atenami i wykrzykiwał do sędziego: „Już jesteś martwy”.

Polityka 31.2018 (3171) z dnia 31.07.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Grecja wyrzuca Rosjan"
Reklama