Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Grecja wyrzuca Rosjan

Ateny wydalają rosyjskich dyplomatów

Premier Grecji był dotąd uważany za szczególnie oddanego Moskwie. Premier Grecji był dotąd uważany za szczególnie oddanego Moskwie. Maksim / Wikipedia

W zdominowanych przez tragiczny pożar w pobliżu Aten serwisach z Grecji trochę zagubiła się wiadomość o poważnym kryzysie w stosunkach grecko-rosyjskich. Dotychczas były tradycyjnie wzorowe, jak to w prawosławnej rodzinie, a nawet za dobre, co niepokoiło Brukselę. Grecja była przeciwko unijnym sankcjom wobec Rosji, nie wydaliła rosyjskich dyplomatów na apel Londynu po aferze Skripala, a premier Tsipras był uważany za szczególnie oddanego Moskwie. Teraz usunięciu rosyjskich dyplomatów towarzyszy gniewny komunikat Aten o „niedopuszczalnym mieszaniu się w wewnętrze sprawy”, a przeciek w gazecie „Kathimerini” precyzuje, że poszło o jawną próbę przekupstwa polityków i prominentnych przedstawicieli kleru, który tu wiele może. I próbę sabotażu niedawnego porozumienia z Macedonią o jej nowej nazwie. Po 27 latach sporu uzgodniono, że aby nie drażnić Greków, będzie się teraz nazywać Macedonią Północną. Konflikt był dziwny i lokalny, ale konsekwencje globalne: Ateny blokowały Macedonii drogę do UE i NATO. A teraz ustąpiły – i macedońskie aspiracje zostały właśnie potwierdzone na szczycie NATO. Ku olbrzymiemu i nieukrywanemu niezadowoleniu Moskwy. Które z kolei bardzo zbulwersowało Ateny. I Tsiprasa osobiście, który rządzi w kruchej koalicji z narodowcami (ma w parlamencie przewagę dwóch głosów), a ci zaczęli go opuszczać w proteście przeciw porozumieniu. W stosunkach z Moskwą „powiało syberyjskim chłodem” – komentowała agencja rządowa. A minister Ławrow odwołał wizytę w Atenach.

W tle występuje tu Ivan Savvidis, miliarder (w branży tytoniowej), przyjaciel Putina, rosyjski Gruzin z greckimi korzeniami, a od 2013 r. z greckim obywatelstwem. Świat sportu poznał go w marcu, kiedy z pistoletem w kaburze wtargnął na boisko swojego klubu PAOK Saloniki podczas meczu z Atenami i wykrzykiwał do sędziego: „Już jesteś martwy”.

Polityka 31.2018 (3171) z dnia 31.07.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Grecja wyrzuca Rosjan"
Reklama