Świat

Łamigłówka z końcówką

Litwa: dziwne końcówki polskich nazwisk

Polacy na Litwie mieszkają głównie w Wilnie oraz w rejonach wileńskim i solecznickim. W tym ostatnim stanowią 90 proc. mieszkańców. Polacy na Litwie mieszkają głównie w Wilnie oraz w rejonach wileńskim i solecznickim. W tym ostatnim stanowią 90 proc. mieszkańców. Valdemar Doveiko / Forum
Czy na Litwie można jeszcze poznać Polaka po nazwisku?
Polski pochód z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Wilnie.Valdemar Doveiko/Forum Polski pochód z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Wilnie.

Na Litwie mieszka 180 tys. Polaków. Są najliczniejszą mniejszością narodową w kraju – stanowią prawie 7 proc. ogółu ludności. Przeważnie czują się Polakami, chociaż rodacy z Polski często nazywają ich ruskimi, a Litwini tutejszymi, co ma pejoratywny wydźwięk. Zdradzają ich nazwiska: ze względu na słowiańskie brzmienie i fonetyczny zapis w dokumentach, np. Marijuš – Mariusz. Często jednak na ich oficjalne brzmienie i zapis nie mieli żadnego wpływu, tak jak Alina Obolewicz. Urodziła się jako Alina Obolevičit, bo pracownik urzędu stanu cywilnego był Litwinem.

Polityka 32.2018 (3172) z dnia 07.08.2018; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Łamigłówka z końcówką"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019