Świat

Łamigłówka z końcówką

Litwa: dziwne końcówki polskich nazwisk

Polacy na Litwie mieszkają głównie w Wilnie oraz w rejonach wileńskim i solecznickim. W tym ostatnim stanowią 90 proc. mieszkańców. Polacy na Litwie mieszkają głównie w Wilnie oraz w rejonach wileńskim i solecznickim. W tym ostatnim stanowią 90 proc. mieszkańców. Valdemar Doveiko / Forum
Czy na Litwie można jeszcze poznać Polaka po nazwisku?
Polski pochód z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Wilnie.Valdemar Doveiko/Forum Polski pochód z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Wilnie.

Na Litwie mieszka 180 tys. Polaków. Są najliczniejszą mniejszością narodową w kraju – stanowią prawie 7 proc. ogółu ludności. Przeważnie czują się Polakami, chociaż rodacy z Polski często nazywają ich ruskimi, a Litwini tutejszymi, co ma pejoratywny wydźwięk. Zdradzają ich nazwiska: ze względu na słowiańskie brzmienie i fonetyczny zapis w dokumentach, np. Marijuš – Mariusz. Często jednak na ich oficjalne brzmienie i zapis nie mieli żadnego wpływu, tak jak Alina Obolewicz. Urodziła się jako Alina Obolevičit, bo pracownik urzędu stanu cywilnego był Litwinem.

Polityka 32.2018 (3172) z dnia 07.08.2018; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Łamigłówka z końcówką"

Warte przeczytania

Czytaj także

Nauka

Dlaczego w styczniu jeszcze nie widzieliśmy śniegu?

Najnowsze ostrzeżenia mówią o ryzyku wystąpienia suszy glebowej. Gdy zrobi się trochę cieplej i rozpocznie się wegetacja, wiele roślin bez wody nie przetrwa – mówi prof. Artur Magnuszewski, hydrolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Przemek Berg
26.01.2020