Świat

Łamigłówka z końcówką

Litwa: dziwne końcówki polskich nazwisk

Polacy na Litwie mieszkają głównie w Wilnie oraz w rejonach wileńskim i solecznickim. W tym ostatnim stanowią 90 proc. mieszkańców. Polacy na Litwie mieszkają głównie w Wilnie oraz w rejonach wileńskim i solecznickim. W tym ostatnim stanowią 90 proc. mieszkańców. Valdemar Doveiko / Forum
Czy na Litwie można jeszcze poznać Polaka po nazwisku?
Polski pochód z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Wilnie.Valdemar Doveiko/Forum Polski pochód z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Wilnie.

Na Litwie mieszka 180 tys. Polaków. Są najliczniejszą mniejszością narodową w kraju – stanowią prawie 7 proc. ogółu ludności. Przeważnie czują się Polakami, chociaż rodacy z Polski często nazywają ich ruskimi, a Litwini tutejszymi, co ma pejoratywny wydźwięk. Zdradzają ich nazwiska: ze względu na słowiańskie brzmienie i fonetyczny zapis w dokumentach, np. Marijuš – Mariusz. Często jednak na ich oficjalne brzmienie i zapis nie mieli żadnego wpływu, tak jak Alina Obolewicz. Urodziła się jako Alina Obolevičit, bo pracownik urzędu stanu cywilnego był Litwinem.

Reklama

Czytaj także

Świat

Groźny spam z Afryki Zachodniej

Uwaga, powracają internetowi oszuści z Afryki Zachodniej. Próbują starych szwindli w nowej technologicznej odsłonie.

Jędrzej Winiecki
14.05.2019
Reklama