Świat

Dziennikarz – zawód śmiertelny

Dziwna śmierć filmowców w Republice Środkowoafrykańskiej

Moskwa, portrety Aleksandra Rastorgujewa, Kiriłła Radczenki i Orhana Dżemala, zabitych w Republice Śrdokowoafrykańskiej. Moskwa, portrety Aleksandra Rastorgujewa, Kiriłła Radczenki i Orhana Dżemala, zabitych w Republice Śrdokowoafrykańskiej. Vasily Maximov/AFP / EAST NEWS

Cztery lata temu zginęła tu francuska fotoreporterka Camille Lepage – Republika Środkowoafrykańska jest miejscem bardzo niebezpiecznym. A teraz zostali zabici trzej Rosjanie: doświadczony reporter wojenny Orhan Dżemal, reżyser Aleksandr Rastorgujew i operator Kiriłł Radczenko. Wpadli w zasadzkę nocą, na drodze ze stolicy Bangi do miasta Sibiu, gdzie czekał na nich informator. Zbierali materiał do filmu o rosyjskich najemnikach, Grupie Wagnera, a wyjazd był opłacany przez ICC, organizację wspierającą z Londynu dziennikarstwo śledcze, założoną przez Michaiła Chodorkowskiego.

Polityka 32.2018 (3172) z dnia 07.08.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Dziennikarz – zawód śmiertelny"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021