Świat

Więźniowie bólu

Jak Duńczycy pomagają ofiarom tortur

„Nie ma chyba kraju objętego wojną, z którego uciekinierzy nie trafiliby do naszego ośrodka”. „Nie ma chyba kraju objętego wojną, z którego uciekinierzy nie trafiliby do naszego ośrodka”. Reuters / Forum
Rozmowa z Alą Goldblum-Elczewską, psycholog w DIGNITY – Duńskim Instytucie Przeciwko Torturom.
Ala Goldblum-ElczewskaKamila Bogulewska/Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po marcu Ala Goldblum-Elczewska

IRENA FEDOROWICZ: – Od ponad ćwierć wieku pracuje pani w Danii z ofiarami tortur, ale nie chce ich tak pani nazywać.
ALA GOLDBLUM-ELCZEWSKA: – Nie używam słowa ofiary. To są ludzie, którzy ocaleli, by żyć. Dotarli tak daleko, chcą pracować. Część moich pacjentów w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że ich zachowania są związane z torturami. Myślą, że to wynik rozstania z rodziną, że nowy kraj, nowy język, zmiana środowiska. Moim celem jest pomóc im zrozumieć siebie po traumie, ale też pomóc zrozumieć, jak mogą z tym żyć.

Polityka 33.2018 (3173) z dnia 13.08.2018; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Więźniowie bólu"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Patti Yang kończy karierę. Debiutuje Patricia Vernhes

Współpracowała ze światowej sławy kompozytorami, nagrała muzykę do hollywoodzkich superprodukcji i wydała pięć płyt. Artystka z Wrocławia kończy działalność pod pseudonimem Patti Yang. Czy jeszcze ją usłyszymy?

Dawid Iwaniec
21.02.2020