Świat

Niemcy międzynarodowi

Co czwarty Niemiec ma obce pochodzenie

Na 24 mln kilkuosobowych gospodarstw domowych w Niemczech w 2,5 mln nie mówi się po niemiecku. Na 24 mln kilkuosobowych gospodarstw domowych w Niemczech w 2,5 mln nie mówi się po niemiecku. Sean Gallup / Getty Images

Niemal co czwarty Niemiec ma obce pochodzenie. Według statystyk za 2017 r. na 82 mln mieszkańców Niemiec 19,3 mln ma – jak się tam mówi – „tło migracyjne”, czyli co najmniej jedno z rodziców nie urodziło się z niemieckim obywatelstwem. W porównaniu z rokiem 2016 jest to wzrost o 4,4 proc.

Ponad połowa (51 proc.) z tych 19,3 mln ma już niemiecki paszport, a 49 proc. to cudzoziemcy. Spośród wszystkich ludzi z „tłem migracyjnym” ok. 2,8 mln ma korzenie tureckie, 2,1 mln – polskie, 1,4 mln – rosyjskie, 1,2 mln – kazachskie i 900 tys.

Polityka 33.2018 (3173) z dnia 13.08.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Niemcy międzynarodowi"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021