Świat

Nowa NAFTA

Porozumienie NAFTA w sprawie przemysłu motoryzacyjnego

Dla Ameryki korzyści z nowego porozumienia są co najmniej wątpliwe. Dla Ameryki korzyści z nowego porozumienia są co najmniej wątpliwe. Nicoguaro / Wikipedia

Rządy USA i Meksyku zgodziły się na zmiany w NAFTA, czyli Północnoamerykańskim Układzie Wolnego Handlu. Gdy wszedł on w życie w 1994 r., zniósł większość taryf handlowych między jego stronami. Od początku rządów Donald Trump chciał jednak układ renegocjować albo wręcz zerwać, nazywając go „najgorszym porozumieniem handlowym w historii Ameryki”.

Ustąpił Meksyk, godząc się m.in., że zwolnione z ceł będą tylko auta wyprodukowane w co najmniej 75 proc. w Ameryce Północnej oraz że przynajmniej połowa ich części będzie wytwarzana przez pracowników zarabiających min.

Polityka 36.2018 (3176) z dnia 04.09.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowa NAFTA"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020