Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Amerykańska pułapka

Czego chcemy od Ameryki?

Prezydent Duda przyjmuje Mosbacher w Belwederze. Prezydent Duda przyjmuje Mosbacher w Belwederze. EAST NEWS
W przyszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda leci do Waszyngtonu, aby odebrać zwrot z ryzykownej inwestycji w sojusz z Donaldem Trumpem.
Nowa ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.Piotr Molęcki/EAST NEWS Nowa ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Przed kilkoma dniami listy uwierzytelniające złożyła w Warszawie nowa ambasador USA Georgette Mosbacher. Gdy w maju to nazwisko pojawiło się pierwszy raz, reakcje w Polsce były mieszanką zawodu i satysfakcji. Bo oto Donald Trump wysyła na placówkę do swojego dozgonnego sojusznika koleżankę z nowojorskiej socjety, która o dyplomacji nie ma zielonego pojęcia. – Wyjścia są dwa – mówił nam wtedy wpływowy europoseł PiS. – Albo Polska przestaje mieć dla Ameryki większe znaczenie, albo są nas tak pewni, że równie dobrze mogli przysłać Dennisa Rodmana (kontrowersyjny były koszykarz, znany ze swoich wizyt w Korei Płn. – przyp. red.).

Mosbacher Rodmana nie przypomina, ale kilku obserwatorom prezydent Duda, przyjmujący Amerykankę przed Belwederem niczym brytyjską królową, skojarzył się z „murzyńskością”. Według opozycji to niepoprawne politycznie słowo najkrócej dziś opisuje politykę rządu PiS wobec Ameryki. Zarzut jest następujący: postawiliśmy wszystko na jedną, amerykańską kartę, ignorując i obrażając europejskich partnerów. To błąd, bo nawet jeśli są oni niewiarygodni, to trzeba było z Amerykanami rozmawiać z pozycji państwa liczącego się w Unii. A teraz? Trump wie, że jesteśmy na marginesie i może nas traktować jak petentów. Po to mu jest właśnie Mosbacher, miła pani, która jednak już kilku rekinów biznesu w USA rozszarpała. Bezwzględnie potrafi egzekwować swoje interesy, teraz będzie to robić w imieniu Ameryki.

Blef USA?

W przeciwną stronę leci w przyszłym tygodniu prezydent Duda i 18 września rozpocznie swoją pierwszą oficjalną wizytę w Waszyngtonie. Jak zapowiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski, tematy rozmów mają być trzy: amerykańska obecność wojskowa w Polsce, eksport gazu z USA i gazociąg Nord Stream II oraz amerykańskie inwestycje nad Wisłą.

Polityka 37.2018 (3177) z dnia 11.09.2018; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Amerykańska pułapka"
Reklama